Wydarzenia 25 lut 13:34 | Redaktor
Pogrzeb Żołnierzy Wyklętych odłożony. Upamiętniony zostanie pułkownik Ciepliński [PROGRAM OBCHODÓW]

Konferencja w sprawie obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyła się w KPUW. Na zdjęciu: Edyta Cisewska, naczelnik bydgoskiej delegatury IPN/fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

- Nie chcemy, aby bohaterowie po raz kolejny byli upamiętniani w ciszy - mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz 24 lutego. Z powodu pandemii nie odbędzie się planowany pogrzeb Żołnierzy Wyklętych. W bydgoskim garnizonie zostanie jednak odsłonięta tablica poświęcona płk. Łukaszowi Cieplińskiemu.

W tym roku obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są szczególne: 1 marca 2021 roku przypada 70. rocznica śmierci płk. Łukasza Cieplińskiego, komendanta IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, skazanego na pięciokrotną karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie i zastrzelonego 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim. To właśnie tę datę wybrano jako dzień symbolizujący pamięć o wszystkich Żołnierzach Wyklętych.

Warto pamiętać, że Łukasz Ciepliński w latach 1936-1939 służył w 62. Pułku Piechoty przy ul. Warszawskiej w Bydgoszczy, a we wrześniu 39 roku walczył w obronie miasta.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz/fot. KPUW

- Niestety nie odbędzie się uroczysty pogrzeb Żołnierzy Wyklętych odnalezionych przez IPN na Bydgoskiej Łączce przy ulicy Kcyńskiej. Przełożyliśmy tę uroczystość na późniejszy okres, ponieważ nie chcemy, aby bohaterowie po raz kolejny byli upamiętniani w ciszy. To musi być przygotowane w sposób szczególny - mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, nawiązując do obostrzeń związanych z pandemią.

Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniew Ostrowski zapowiedział  uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej płk. Łukasza Cieplińskiego w bydgoskim garnizonie.

Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski/fot. KPUW

- Cieszę się, że od kilku lat wzmacniamy naszą świadomość historyczną. Dla mnie to dzień szczególny - mówił. - O 11.30 odsłonimy tablicę poświęconą płk. Łukaszowi Cieplińskiemu. To postać emblematyczna dla powojennego, demokratycznego ruchu oporu, ale godne podziwu są także jego bohaterskie karty w czasie okupacji w szeregach Armii Krajowej i podczas kampanii wrześniowej. Wyruszał z koszar 62. Pułku Piechoty w Bydgoszczy na wojnę (...). Cieszę się, że po wielu latach pułkownik Ciepliński symbolicznie wraca do swojego miejsca zakwaterowania.

Kilka faktów z życia płk. Łukasza Cieplińskiego, jego karierę wojskową i polityczną, przybliżyła Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska.

- Również Instytut Pamięci Narodowej chce przybliżyć postać płk. Łukasza Cieplińskiego. Skupiamy się na promocji tej wielkiej postaci. Niestety ze względu na ograniczenia wynikające z stanu epidemii skupiliśmy się na działaniach w mediach społecznościowych, w Internecie - mówiła.

Wojewódzkie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizują wspólnie Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Instytut Pamięci Narodowej, Marszałek Województwa i Wojsko Polskie. Uroczystości będą transmitowane w Interencie. 

Program uroczystości

9.15 - złożenie kwiatów na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej,

10.00 - msza św. w Kościele Garnizonowym,

11.30 - odsłonięcie tablicy upamiętniającej płk. Łukasza Cieplińskiego w  Komendzie Garnizonu Bydgoszcz

komunikat Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, zmiany - mk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor