Wydarzenia 28 sty 2019 | Redaktor
Poseł Król: Stwórzmy Muzeum Historii Bydgoszczy

fot. Anna Kopeć

Poseł Piotr Król wzywa do upamiętnienia 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy i pisze list otwarty. - Postanowiłem zwrócić się do prezydenta Rafała Bruskiego o powołanie Komitetu Honorowego obchodów - apeluje.

20 stycznia 2020 roku będziemy obchodzić 100-lecie powrotu Bydgoszczy do Macierzy. – Wydaje mi się, że nie będzie ważniejszej rocznicy dla naszych czasów – stwierdził poseł na poniedziałkowej (27 stycznia) konferencji prasowej. – Bardzo ważne jest, abyśmy ten rok, 2019, potraktowali jako przygotowanie i przypomnienia ludzi, którzy tę polskość i polskie instytucje w Bydgoszczy odbudowywali.

Poseł Król wystosował list otwarty. Wzywa w nim do utworzenia „Komitetu Honorowego obchodów 100-lecie powrotu Bydgoszczy do Macierzy”. – Przekażę go osobiście prezydentowi Rafałowi Bruskiemu i deklaruję wolę współpracy w ramach tego komitetu – mówił.

fot. Anna Kopeć

Zaapelował też do przedstawicieli różnych instytucji, m.in. poczty i kolei, o zaangażowanie i podjęcie prac, których celem będzie odnalezienie informacji, dokumentów i pamiątek dotyczących mieszkańców tworzących w 1920 roku polską Bydgoszcz. – Tym ludziom należy się przypomnienie ich nazwisk – przekonywał. – Liczę oczywiście na pomoc Instytutu Pamięci Narodowej i Archiwum Państwowego.

- Dla mnie jako fordoniaka, ważne jest też, aby przypomnieć zasłużonych mieszkańców, którzy przywracali polskość Fordonu, bo pamiętajmy, że 100 lat temu mieliśmy dwa ośrodki miejskie, które wracały do Macierzy – mówił.

Zwrócił się też do bydgoszczan o włączenie się do inicjatywy: - Być może na strychach, w piwnicach są jeszcze jakieś dokumenty, zdjęcia, pamiętniki czy zapiski. Zawartość jednego strychu może przecież zmienić historię.

W efekcie prac komitetu o akcji poszukiwania pamiątek mogłaby się ziścić inicjatywa powstania Muzeum Historii Bydgoszczy.  „W efekcie odnalezione dokumenty, zdjęcia i materiały dotyczące tej kluczowej dla Bydgoszczy rocznicy znalazłyby swe godne miejsce i nie uległy już zapomnieniu” – pisze w liście poseł Król.

 jk

  

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor