Wydarzenia 19 sie 2021 | Marta Kocoń
Premier Morawiecki w Bydgoszczy: Pesie groziła upadłość, dzisiaj to diament polskiego przemysłu

fot. Anna Kopeć

– Polski Fundusz Rozwoju zaangażował się w restrukturyzację firmy. Dziś Pesa jest jednym z wiodących producentów bardzo nowoczesnych pociągów, tramwajów, lokomotyw – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w zakładach PESA Bydgoszcz SA.

19 sierpnia premier odwiedził województwo kujawsko-pomorskie. Wizytę rozpoczął właśnie w bydgoskiej Pesie.Zakłady Pesa w Bydgoszczy to gotowy materiał na scenariusz filmowy. W latach 90. po transformacji Pesa funkcjonowała jako zakłady remontowe. Dziś jest jednym z wiodących producentów bardzo nowoczesnych pociągów, tramwajów, lokomotyw – mówił.

Przypomniał, że kilka lat temu firma była na skraju bankructwa. W 2018 roku Polski Fundusz Rozwoju zdecydował się ją przejąć. – Pesie nie pomogła żadna niewidzialna ręka rynku. Pesie pomogła widzialna ręka państwa polskiego – podkreślił. – Nowa kadra zarządzająca, znakomicie przeszkoleni pracownicy, wyciągnęli Pesę z tego bardzo trudnego stanu. Dzisiaj jest to perła Bydgoszczy, województwa kujawsko-pomorskiego, mogę powiedzieć: prawdziwy diament polskiego przemysłu – dodał.

Nawiązał także do losu innych bydgoskich firm. – (…) polski potencjał przemysłowy w samej tylko Bydgoszczy został zaprzepaszczony w ostatnich dziesięcioleciach – co się stało z Zachemem, Formetem, Rometem (...). Dzisiaj praktycznie miesiąc po miesiącu odrabiamy te błędy z przeszłości – mówił.

Prezes Pesy Krzysztof Zdziarski przypomniał, że pojazdy firmy jeżdżą obecnie w 14 krajach Europy. – Pesa po wszystkich tarapatach jest już na prostej, przynosi zysk, rozliczyła się ze wszystkich zobowiązań kontraktowych, zdobywa nowe rynki – mówił. Ponad 50 proc. kontraktów firmy to zlecenia eksportowe. – Chcą nas za granicą, na wschodzie, południu i północy; obsługujemy kraje Trójmorza, „podbijamy” również bardzo prestiżowe rynki, czyli Włochy i Niemcy – chwalił.

Dziękował także zespołowi Polskiego Funduszu Rozwoju. – Dzięki technologii, dzięki pomocnej dłoni (…) udało się tę restrukturyzację przeprowadzić – mówił.

Kilka tygodni temu firma zaprezentowała strategię na najbliższe lata. Stawiać będzie m.in. na rozwój ekologicznych technologii i produkcję pojazdów wysokich prędkości. – Już dzisiaj mamy do pokazania lokomotywę w pełni napędzaną wodorem – poinformował prezes Zdziarski. Lokomotywa będzie miała premierę za miesiąc, na gdańskich targach TRAKO.

Premier po wizycie w Bydgoszczy udał się do Kruszwicy, następnie spotka się z mieszkańcami Zakrzewa.

Czytaj także:

Pesa jest „w pierwszej piątce europejskich graczy”. W przyszłości m.in.: wodór i prędkość

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji