Wydarzenia 24 cze 2020 | Krzysztof Drozdowski
Prezydent Andrzej Duda w Waszyngtonie. Czeka na spotkanie z Donaldem Trumpem

fot. KPRP

Prezydent Andrzej Duda udał się do USA na spotkanie z Donaldem Trumpem. Opozycja złośliwie komentuje, ze to ostatnia wizyta Dudy w USA w roli Prezydenta. O czym będą rozmawiać prezydenci?

W skłądzie polskiej delegacji znajdą się również Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, szef BBN Paweł Soloch oraz kpt. Jacek Siewiera oraz ambasador Polski w USA Piotr Wilczek.

Krzysztof Szczerski, szef gabinetu Prezydenta poinformował, że - podczas wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu zaplanowano jego spotkanie w cztery oczy z Prezydentem USA. Po tej rozmowie obędą się rozmowy planarne delegacji obu krajów; następnie Prezydenci Polski i USA spotkają się z przedstawicielami mediów. Rozmowy mają się zacząć w środę po godzinie 14 czasu miejscowego.

Prezydenci wydadzą wspólne oświadczenie, które będzie podsumowaniem prowadzonych rozmów.  Minister wymienił dwie duże grupy tematów: bezpieczeństwo militarne, energetyczne i zdrowotne, a także kwestie rozwoju gospodarczego – inwestycji amerykańskich, inicjatywy Trójmorza oraz rozwoju sieci 5G i połączeń telekomunikacyjnych. 

– Chcę, żeby się to pogłębiało, właśnie dlatego udaję się we wtorek na spotkanie z prezydentem Stanów Zjednoczonych. (...) Mam nadzieję, że będą kolejne amerykańskie inwestycje w naszym kraju, że amerykańska obecność militarna u nas, gwarantująca nam bezpieczeństwo, będzie gwarantowała to bezpieczeństwo nam, ale będzie przekonywała także wielkich amerykańskich inwestorów, że można tu zainwestować, bo jest bezpiecznie, bo są ich żołnierze, którzy tam gdzie są, tam jest bezpiecznie, bo to jest największa i najmocniejsza armia na świecie – wyjaśniał Prezydent.

 

Inf. prezydent.pl

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.