Wydarzenia 11 lip 2017 | Wojciech Bielawa
Prezydent spotkał się z rektorami bydgoskich uniwersytetów

Urząd Miasta Bydgoszczy / fot. Wikipedia

W poniedziałek prezydent Rafał Bruski spotkał się z rektorami bydgoskich uniwersytetów: prof. Jackiem Woźnym (UKW) i prof. Tomaszem Topolińskim (UTP). Rozmawiali o możliwości zawarcia związku uczelni.

Spotkanie pomiędzy rektorami a rezydentem Bydgoszczy odbyło się w ratuszu. - Rektorzy pozytywnie odnieśli się do idei powołania związku uczelni i przedstawili obszary, w których współpraca już ma miejsce. Rektorzy zadeklarowali jednocześnie, że na wrześniowych posiedzeniach Senatów uczelni sprawa zostanie omówiona przez członków Senatu każdego z uniwersytetów – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta, który został wydany po spotkaniu.

Prezydent Rafał Bruski ma nadzieję, że dzięki utworzeniu związku uczelni – takiego jak choćby w Krakowie czy Lublinie – utoruje drogę do powołania do życia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy.

W ubiegłym miesiącu o połączeniu uniwersytetów rektorzy rozmawiali z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem. – To jest jednak autonomiczna decyzja uczelni. Dyskusja jest na bardzo wstępnym etapie – komentował.

– Chcemy działać w przyszłości jako federacja albo związek uczelni. Stoimy jednak przed wielkim znakiem zapytania związanym z nową ustawą o szkolnictwie wyższym. Nie wiemy, czy uczelnie będą czerpać jakiekolwiek korzyści z faktu stworzenia związku czy połączenia uczelni. Pamiętajmy też, że każda uczelnia ma swój dorobek. UKW to 50 lat historii, UTP – 60. Skupiamy się na tym, aby podnieść swoją wartość naukową – mówił „Tygodnikowi” prof. Jacek Woźny, rektor UKW.

– Niewątpliwie dobrą platformą do podjęcia dyskusji o możliwościach połączenia się bydgoskich uczelni w duży uniwersytet jest szeroka współpraca na wielu obszarach, wówczas takie połączenie będzie procesem naturalnym i chyba taka droga byłaby najbardziej pożądana – komentował prof. Tomasz Topoliński, rektor UTP.

Wojciech Bielawa

Wojciech Bielawa Autor

Redaktor prowadzący