Wydarzenia 13 gru 2017 | Andrzej Pawełczak
Radni chcą odbudowy pierzei zachodniej i zamku bydgoskiego

Czy odbudowany zostanie w Bydgoszczy zamek Kazimierza Wielkiego?/ fot. Wikipedia

Radny Jarosław Wenderlich w imieniu swoim oraz klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości złożył wnioski do projektu budżetu na 2018 rok oraz wieloletniej prognozy finansowej. Proponuje w nich zapisanie pieniędzy, między innymi, na przygotowanie projektów budowy pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, odbudowę pierzei zachodniej Starego Rynku oraz zamku bydgoskiego.

W przyszłorocznym budżecie miałaby się znaleźć kwota 50 tys. zł na prace projektowe pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, co związane jest z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Monument miałby stanąć w 2019 roku, a przewidywany koszt jego budowy, według radnego, wynosiłby 450 tysięcy złotych.

Kolejna propozycja radnego to odbudowa zachodniej pierzei Starego Rynku -  z przeznaczeniem na muzeum historii Bydgoszczy, ze szczególnym uwzględnieniem Bydgoskiego Marca 1981 r. oraz zbrodni hitlerowskich we wrześniu 1939 r. Odbudowa pierzei miałaby się zakończyć w 2020 roku, a przewidywane koszty to 30 milionów złotych.

Radni Jarosław Wenderlich oraz Szymon Róg złożyli także wniosek o przeznaczenie w ubiegłorocznym budżecie 300 tys. zł na przygotowanie koncepcji budowlano-architektonicznej odbudowy zamku z czasów Kazimierza Wielkiego, który znajdował się w okolicach dzisiejszej ul. Grodzkiej. Odbudowa miałaby potrwać dwa lata (2019-2020) i kosztować, jak przewidują radni, 30 milionów złotych.

To jeszcze nie wszystkie wnioski do przyszłorocznego budżetu zgłoszone przez radnego Wenderlicha. Proponuje on także przeznaczenie 500 tys. zł na budowę boiska przy ul. Żeglarskiej oraz 100 tys. zł na budowę muszli koncertowej w parku im. Witosa.