Wydarzenia 30 gru 2018 | Redaktor
Rondo turbinowe na Grunwaldzkiej ułatwi dojazd do S5

Materiał Genralnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad

Rondo turbinowe połączy ulicę Grunwaldzką z drogami lokalnymi oraz dojazdem do węzła Bydgoszcz Zachód na trasie ekspresowej S5. Prace ruszą w przyszłym roku.

Wydane zostało już zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) polegającej na budowie ronda turbinowego na granicy Bydgoszczy i gminy Sicienko. Takie rozwiązanie rozwiązanie postulowały oba samorządy. Początkowa koncepcja  zakładała prowadzenie dróg serwisowych wzdłuż ul. Grunwaldzkiej aż do ul. Czaplej.  Oznaczałoby to trudniejszy wyjazd na ul. Grunwaldzką od strony miejscowości Pawłówek i Osówiec. Ograniczony zostałby też teren schroniska dla zwierząt oraz użytku ekologicznego. Byłoby to również rozwiązanie o gorszych parametrach bezpieczeństwa. Ostatecznie budowane będzie rondo turbinowe.

Rondo turbinowe to rodzaj skrzyżowania o ruchu okrężnym, które jest tak zaprojektowane, że potoki ruchu pasa wewnętrznego i zewnętrznego nie przecinają się.

Na głównym kierunku będą funkcjonować dwa pasy ruchu. Dzięki temu ulica Grunwaldzka w sposób zapewniający dużą przepustowość pozwoli na dojazd do węzła Bydgoszcz Zachód na trasie S5 w Pawłówku. Obecnie trwają na nim zaawansowane prace budowlane. Zakończenie wszystkich robót na tym odcinku obwodnicy miasta planowane jest do połowy 2020 roku.

Źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor