Wydarzenia 4 paź 2019 | Redaktor
Rowerową stolicą Polski została Nowa Sól. Bydgoszcz daleko

Puchar trafi do Nowej Soli/fot. Anna Kopeć

Bydgoszcz zainicjowała rywalizację o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Przystąpiły do niej 23 miasta z całej Polski. Najlepsza okazała się Nowa Sól.

Rowerzyści przemierzali kilometry od 1 do 30 września 2019 roku. Do rywalizacji przystąpiło 20 tysięcy cyklistów.

W piątek (4 października) podano oficjalne wyniki. Mistrzem została Nowa Sól, na drugim miejscu zameldowało się Leszno, a na podium znalazł się również Gorzów Wielkopolski. W zorganizowanej przez Bydgoszcz rywalizacji rowerzyści wykręcili ponad milion kilometrów. Najlepszy na liczniku miał ponad 5200 km.

Metropolia Bydgoszcz zajęła 7. miejsce w rankingu, a najbardziej rowerowymi gminami okazały się Koronowo, Osielsko i Solec Kujawski. Najaktywniejszy rowerzysta wykręcił ponad 3,4 tys. km, a rowerzystka ponad 2 tysiące. W sumie na wspólny wynik pracowało niemal 1,5 tysiąca aktywnych użytkowników, którzy wykręcili łącznie 294 tysiące kilometrów.

„Ze statystyk całej rywalizacji wynika, że najwięcej przejechanych kilometrów na osobę przypada w grupie wiekowej 65 plus” – podali organizatorzy na konferencji prasowej.

Puchar tegorocznej edycji trafi do zwycięskiej Nowej Soli. Najbardziej aktywni uczestnicy otrzymają rowery. Najaktywniejsi rowerzyści Metropolii Bydgoszcz otrzymają pamiątkowe gadżety. W przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja. Organizatorzy rozważają przeniesienie rywalizacji na maj.

Metropolia Bydgoszcz w liczbach:

  • 3415 km – łączny dystans przejechany przez najlepszego rowerzystę
  • 2044 km – łączny dystans przejechany przez najlepszą rowerzystkę
  • 2070 – liczba zarejestrowanych użytkowników
  • 294 793 km – liczba przejechanych

Źródło: UMB (oprac. red.)

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor