Wydarzenia 31 paź 2020 | kp
Rywalizacja w sportach umysłowych. Akademickie MŚ zorganizowane przez UKW

Ponad pół tysiąca zawodników wzięło udział w Akademickich Mistrzostwach Świata w sportach umysłowych, które zorganizował Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Rywalizacja w brydżu i szachach odbywała się w systemie online.

Mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa KU AZS UKW udało się zorganizować międzynarodową rywalizację. – Pod względem technicznym i technologicznym wszystko wypadło perfekcyjnie, nie było żadnej wpadki, co mnie bardzo cieszy, bo po raz pierwszy organizowaliśmy tak wielką imprezę za pośrednictwem Internetu – mówi Katarzyna Domańska, prezes AZS UKW w Bydgoszczy, główny organizator mistrzostw.

Zawodom towarzyszyły codzienne wirtualne programy telewizyjne opatrzone komentarzem ekspertów. – To studio było znakomitym pomysłem. Dziennikarze przeprowadzili kilkadziesiąt rozmów z ekspertami z całego świata, które były oglądane na wszystkich kontynentach – dodaje Domańska.

Rywalizacja akademickich brydżystów sportowych

Każdy kraj miał możliwość zgłoszenia maksymalnie pięciu drużyn w obu dziedzinach. Polacy wystawili cztery drużyny w szachach, a pięć – w brydżu. Do czołowej ósemki w brydżu, oprócz czwartej w klasyfikacji drużyny, dostał się również pierwszy zespół biało-czerwonych, który został sklasyfikowany na miejscach 5-7.

Polakom, choć byli blisko, nie udało się zdobyć medalu w rozgrywkach brydżowych. Trzecia drużyna biało-czerwonych przegrała decydujące starcie z Francuzami. Jedna z drużyn, która znalazła się w czołowej ósemce – czwarty zespół Chin – został zdyskwalifikowany.

Rozgrywki szachowe

W rywalizacji szachistów Polakom szło nieco gorzej i żadna z drużyn nie zakwalifikowała się do czołowej ósemki. Dopiero 13. miejsce zajęła czwarta drużyna biało-czerwonych. – Jesteśmy zadowoleni z tego miejsca. Zajęliśmy najwyższą lokatę ze wszystkich polskich drużyn, a cały nasz zespół złożony był ze studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – mówi Weronika Cieślak.

Zorganizowane w Bydgoszczy mistrzostwa były drugą i ostatnią imprezą w całym cyklu tegorocznych Akademickich Mistrzostw Świata. Pamiętne starcie, przed wybuchem pandemii koronawirusa, odbyło się w Amsterdamie. Na mistrzostwach w łyżwiarstwie szybkim Polacy zdobyli sześć medali.

Głównym Sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS, a udział polskich zawodników w Akademickich Mistrzostwach Świata wsparło Ministerstwo Sportu.
Wyniki Akademickich Mistrzostw Świata w sportach umysłowych

Brydż sportowy

1. Chiny 1
2. Włochy 1
3. Francja 1
4. Polska 3 (Jakub Andruszkiewicz, Maksymilian Grochowski, Piotr Jasiński, Konrad Majewski, Edward Sucharda, Łukasz Trendak)
5-7 Polska 1 (Jakub Bazyluk, Krzysztof Cichy, Tomasz Kiełbasa, Kacper Kopka, Jakub Patreuha, Patryk Patreuha), Chiny 3, Chiny 5

5-8 Chiny 4, Indie, Kazachstan 1, Serbia
Miejsca zespołów z Polski: 9-16. Polska 4; 19. Polska 2; 24. Polska 1; 44. Polska 3

źródło: Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy