Wydarzenia 3 sty 2018 | Redaktor
Sensacyjne odkrycie! Bezcenny skarb w bydgoskiej katedrze [AKTUALIZACJA]

Skarb odnaleziony w bydgoskiej katedrze/ fot. Robert Grochowski i Janusz Flemming

680 precjozów w tym monety, broszki, zawieszki, wisiorki i inną biżuterię odkryto wczoraj (wtorek, 2 stycznia 2018 roku) w prezbiterium bydgoskiej fary. Skarb został zabezpieczony przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

O znalezisku poinformował portal Katolicka Bydgoszcz. Wiadomo, że cenne przedmioty zostały odkryte podczas prac konserwatorskich prowadzonych po prawej stronie prezbiterium niedaleko ołtarza.

– Odkopano różne złote precjoza. Dziś mogę powiedzieć, że prace trwały do późnego wieczora, byli archeolodzy od wojewódzkiego konserwatora zabytków i wszystko pozostało zabezpieczone. [...] Najwięcej jest monet. Monety w przeważającej większości holenderskie, ale wszystko pochodzi z XVII wieku, lub końca XVI wieku, początek XVII wieku – informuje proboszcz parafii katedralnej ks. Stanisław Kotowski.

Odnalezione monety są w znakomitym stanie, mają czytelne napisy. Wśród nich są podobizny Jana Kazimierza, a także dukaty gdańskie.

– Zachowane jest świetnie, stan tego jest nieprawdopodobny. Nie ma żadnych nalotów, zabrudzeń, czegokolwiek, po prostu złoto lśni, także to jest niesamowite odkrycie – mówi ks. Stanisław Kotowski.

To nie pierwsze znaczące znalezisko w bydgoskiej farze. W 2015 roku, podczas prowadzonych prac konserwatorskich, odkryto oryginalną barwę XIX-wiecznego ołtarza św. Antoniego.

Najstarsza moneta pochodzi z 1570 roku – to złoty dukat Zygmunta Augusta, a najmłodsza – z 1652 roku. - Ta ostatnia to moneta pochodząca ze Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich – mówi Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków. – Większość znalezionych monet pochodzi właśnie stamtąd.  I większość pochodzi z lat 40-tych XVII wieku.

Ale są też inne. To m. in. dwudukaty bite w Gdańsku, dukat bity w Poznaniu i w Toruniu, monety pochodzące z Austrii, ale także pojedyncza moneta turecka. Wśród znalezionych przedmiotów są m. in. pierścienie, obrączki, wisiory, naszywki, w większości złote czy wysadzane kamieniami. Są także paciorki i dewocjonalia. W sumie – 480 złotych monet i 200 artefaktów - podaje oficjalny serwis Bydgoszczy.

O znalezisku i jego bezcennej wartości więcej w najbliższym, papierowym wydaniu "Tygodnika Bydgoskiego" - już w kioskach.

Tutaj o ludzkich szczątkach odkrytych w katedrze

 

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor