Wydarzenia 1 lut 2021 | mk
Siedem miliardów złotych w ramach „500+” otrzymały dotąd rodziny w regionie

wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, konferencja w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, 1 lutego 2021 roku/fot. Anna Kopeć

1 lutego rozpoczął się nowy okres składania wniosków w programie „Rodzina 500 +”. Obecnie ze wsparcia korzysta 348 tysięcy dzieci w województwie kujawsko-pomorskim.

W 2021 r. należy ponownie złożyć formularz, aby otrzymać świadczenie. Przez najbliższe dwa miesiące wnioski można składać tylko elektronicznie, korzystając z: Platformy Usług Elektronicznych, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Od 1 kwietnia wróci możliwość składania wniosków w formie papierowej.

Do tej pory w ramach programu „Rodzina 500+” do rodzin na Kujawach i Pomorzu trafiło przeszło siedem mld złotych. Obecnie ze świadczenia korzysta 348 tysięcy dzieci w województwie.

- To kwota odczuwalna, szczególnie w mniejszych gminach. Często wpływa to na to, że dana rodzina nie decyduje się na przeniesienie do większego miasta i nasz kraj może się rozwijać w sposób zrównoważony - mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, w związku z rozpoczęciem naboru wniosków.

Przypomniał też, że program w 2019 roku  rozszerzono o pierwsze dziecko w rodzinie. - Myślę, że to jeden z lepszych programów w ostatnim 30-leciu - zaznaczył.

Wnioski należy złożyć najpóźniej do 30 czerwca 2021 roku. Osoby, które złożą formularz do 30 kwietnia, otrzymają wypłatę za czerwiec najpóźniej do 30 czerwca; osoby, które zrobią to do 31 maja otrzymają świadczenie (z wyrównaniem) nie później niż do 31 lipca; a do 30 czerwca - nie później niż do 31 sierpnia.

Po narodzinach dziecka, rodzice mają trzy miesiące na złożenie wniosku.

Zdjęcia: Anna Kopeć

mk Autor