Wydarzenia 26 lis 17:22 | Redaktor
„Suita folkowa” – wyjątkowy, międzynarodowy koncert w wykonaniu młodzieży z Bydgoszczy i Kragujevca na zakończenie projektu w ramach współpracy miast partnerskich!

fot. MDK5 T.Bakuła

„Suita folkowa – muzyka Słowian w młodzieżowej odsłonie” to pełna nazwa koncertu, który w piątkowe popołudnie, 24 listopada odbył się w Auli Copernicanum. Jego wykonawcami byli Młodzieżowa Orkiestra Camerata Fordońska, wokaliści z bydgoskiego MDK5, studentki Wydziału Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Chór „Małe Liceum” z serbskiego miasta Kragujevac.

Pielgrzymi idą

Wydarzenia Dzisiaj 19:00

Podczas koncertu młodzi artyści wykonali dwie suity - Kujawską i Serbską, skomponowane specjalnie w ramach projektu, przez dra Piotra Komorowskiego na podstawie melodii pieśni i tańców ludowych dwóch narodów: polskiego i serbskiego.

 

    - „Folklor, który stał się motywem przewodnim naszego projektu, to termin oznaczający „wiedzę ludu”. Dziś niestety wiedza ta, stanowiąca przecież bogactwo każdego narodu jest słabo znana lub nawet całkowicie zapomniana. Celem naszego projektu było przekazanie wiedzy o muzyce ludowej naszych krajów młodzieży, z nadzieją, że przekaże ją kolejnym pokoleniom. Wartością dodatkową projektu były możliwość poznania tradycji muzycznych innego kraju, artystyczna współpraca w duchu wzajemnego szacunku i otwartości… ułatwiała nam to muzyka, która jest przecież językiem międzynarodowym” – podkreśliła Ana Matijević- Komorowska, pochodząca z Serbii i mieszkająca w Bydgoszczy dyrygentka, prowadząca Orkiestrę Camerata Fordońska w MDK5.

 

    - „Nasza współpraca w ramach relacji kulturalnych miast partnerskich Bydgoszczy i Kragujevca trwa już 11 lat. Każdego roku kolejne grupy młodych artystów z naszego Centrum Muzyki i bydgoskiego MDK5 przygotowują wspólnie przedsięwzięcia łączące muzykę i sztuki plastyczne. Ta współpraca to także wymiana młodzieży i specjalne wydarzenie artystyczne kończące projekt. W tym roku finał odbywał się w Bydgoszczy i stąd wizyta młodych ludzi z Kragujevca tutaj, za rok młodzi bydgoszczanie przyjadą na finał do nas” – powiedziała Jelena Stanić Stefanović Dyrektor Miejskiego Centrum Muzyki w Kragujevac. 

 

- „Ten projekt, kontynuowany od lat, ma dla nas wyjątkowe znaczenie. To praktyczna realizacja idei miast partnerskich. Z radością i satysfakcją patrzymy jak kolejne pokolenia naszych wychowanków poznają serbską kulturę, jak dzięki dialogowi poprzez sztukę i wspólne artystyczne przedsięwzięcia rodzą się zrozumienie, szacunek, a nawet międzynarodowe przyjaźnie młodych ludzi” – dodała Hanna Grześkowiak, Dyrektor MDK nr 5 w Bydgoszczy. 

 

 „Suita folkowa – muzyka Słowian w młodzieżowej odsłonie” to projekt realizowany w ramach promocji i współpracy z zagranicą Miasta Bydgoszcz. Organizatorami koncertu finałowego byli Młodzieżowy Dom Kultury nr 5 i Stowarzyszenie Artmuza 5 w Bydgoszczy we współpracy z Wydziałem Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy oraz Radą Rodziców przy MDK5.  Serbskim partnerem przedsięwzięcia było Centrum Muzyki miasta Kragujevac. Projekt był współfinansowany przez Urząd Miasta Bydgoszczy, a patronat nad nim objęli: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski oraz Konsul Honorowy Republiki Serbii w Bydgoszczy dr Maria Lorentowicz – Zagalak.  

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor