Wydarzenia 26 maj 10:59 | Redaktor

Marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska zapraszają na wydarzenia Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Start już 1 czerwca. Świętowanie potrwa do 9 czerwca.

Oprócz uroczystej sesji sejmiku województwa, która odbędzie tym razem w jednym z reprezentacyjnych budynków na bydgoskiej starówce, w programie są m.in. toruńskie spotkanie młodych oraz koncerty z udziałem gwiazd polskiej estrady we Włocławku (1 czerwca), Bydgoszczy (1 i 2 czerwca), Grudziądzu (2 czerwca), Toruniu (8 czerwca) i Inowrocławiu (9 czerwca), a także interesujące imprezy towarzyszące.

Na szczególną promocję zasługuje koncert „Na Święto Województwa” (7 czerwca, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy - w programie Charpentier, Kilar, Górecki, Haendel).

- Przed nami wspaniały czas, w którym będziemy się znakomicie bawić uczestnicząc w wydarzeniach, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Ale jest to także, przynajmniej dla mnie, czas refleksji – nad drogą, którą przeszliśmy jako regionalna wspólnota, i nad ideą, którą możemy czerpać z życia i dzieła postaci, która nam w tej drodze patronuje, nad przekazanym nam przesłaniem. „Niech nasza droga będzie wspólna. (…) Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać” – zaprasza na obchody, cytując patrona naszego województwa św. Jana Pawła II, marszałek Piotr Całbecki. Święto Województwa obchodzimy 7 czerwca, w rocznicę spotkań papieża Polaka z wiernymi we Włocławku, Toruniu i Bydgoszczy.

Do tego dziedzictwa nawiązują tradycyjnie oficjalne wydarzenia Święta Województwa. Podczas zaplanowanej na 7 czerwca uroczystej sesji sejmiku województwa (Bydgoszcz, Dom Polski diecezji bydgoskiej, transmisja online od godz. 11.30) marszałek Piotr Całbecki po raz pierwszy wręczy ustanowioną z jego inicjatywy Nagrodę Kopernikańską Fides et Ratio (Wiara i Rozum), odtąd najwyższe wyróżnienie przyznawane przez samorządowe władze regionu. („Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy” – to słowa Jana Pawła II z jednej z najważniejszych encyklik, powtórzone podczas spotkana z ludźmi nauki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu 7 czerwca 1999.)

Nagrodę odbierze niestrudzony popularyzator myśli Jana Pawła II, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich duchownych i jeden z najbliższych współpracowników papieża Franciszka kardynał Grzegorz Ryś.

Wcześniej w czwartek 6 czerwca oficjalną część wydarzeń otworzy konferencja naukowa „Fides et ratio”, w której – oprócz wielu akademickich znakomitości – weźmie udział jeden z najwybitniejszych twórców polskiego kina Krzysztof Zanussi. Jego wykład nosi tytuł „Fides et ratio a powinność artysty w świetle prywatnych wspomnień reżysera” (Urząd Marszałkowski, transmisja online od godz. 9.00).

Więcej szczegółów na plaktach:

Źródło: UMWKP

 

 

 

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor