Wydarzenia 11 gru 21:19 | mk
Szlachetna Paczka w Bydgoszczy. Udało się znaleźć darczyńców dla wszystkich rodzin

fot. Anna Kopeć

Walczyliśmy do końca. Żadna rodzina nie została bez pomocy – mówi Marta Bailey, koordynator ds. promocji „Szlachetnej Paczki” w kujawsko-pomorskim. W sobotę (11 grudnia) odbył się lokalny finał akcji. Wsparcie w regionie otrzymało blisko 1200 rodzin.  

Jeszcze w połowie mijającego tygodnia 107 rodzin z Kujaw i Pomorza zakwalifikowanych do Szlachetnej Paczki nie zostało wybranych przez darczyńców. Wolontariusze jednak nie poddali się – zachęcali do włączenia się w pomoc m.in. za pośrednictwem mediów. Zachęcali skutecznie. – Jeszcze wczoraj szukaliśmy darczyńcy dla jednej z rodzin, walczyliśmy do końca. Wszystkie rodziny w naszym regionie otrzymają pomoc – przekazała dobrą wiadomość Marta Bailey. – Udało się w całym kraju, wyszliśmy na „zero” [rodzin, które nie otrzymałyby paczki – przyp. red.], na które zawsze czekamy tuż przed Weekendem Cudów [finałem akcji].

W całym kraju materialne wsparcie otrzyma 17 tys. osób, w naszym regionie – 1198.

Bydgoski finał akcji odbył się w sobotę (11 grudnia). Wolontariusze rozwozili prezenty z magazynu Paczki w Bazylice pw. św. Wincentego à Paulo.

Ideą Paczki jest „mądre pomaganie”: wolontariusze, kwalifikując rodziny do pomocy, przeprowadzają wywiad i sprawdzają ich potrzeby. W wyniku tej weryfikacji powstaje lista rzeczy najbardziej przydatnych danej osobie-osobom, np. ubrań, nowych czy brakujących sprzętów domowych itd.

13 listopada na stronie internetowej Szlachetnej Paczki otwarto bazę, w której można było zapoznać się z opisami rodzin zgłoszonych do tej edycji. – Dzięki niej każdy może poznać historię, przeczytać o najpilniejszych potrzebach oraz marzeniach danej rodziny. Z tą wiedzą może wybrać tę rodzinę, której pomoże, przygotowując paczkę – tłumaczyła nam w 2019 roku koordynatorka Monika Siewiert.

Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Wiosna z siedzibą w Krakowie.

Zdjęcia: Anna Kopeć

mk Autor