Wydarzenia 18 lip 2021 | ak
Sztandar dla CSWOT . Mjr Maria Kowalska ps. „Myszka” będzie jego matką chrzestną

fot. CSWOT

Komendant CSWOT – płk Krzysztof Leszczyński spotkał się z Panią mjr Marią Kowalską ps. „Myszka” uczestniczką Powstania Warszawskiego, z Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych im. Brygadiera Mączyńskiego, przyszłą matką chrzestną sztandaru CSWOT .

Maria Kowalska, pseudonim Myszka, miała 19 lat, gdy wybuchło Powstanie Warszawskie. We wrześniu 1943 r. oficjalnie wstąpiła do konspiracji, by potem zaangażować się jako sanitariuszka w pomoc rannym powstańcom. Po kapitulacji stolicy wraz z 40 innymi kobietami trafiła do obozu koncentracyjnego Stutthof. 

– Nasze spotkania z Panią Marią odbywają się regularnie. Żołnierskim, a zarazem i moralnym obowiązkiem jest wspieranie kombatantów, a także kultywowanie tradycji. Działania niegdyś podejmowane przez Panią mjr Marię Kowalską ps. „Myszka”, są dla działalności CSWOT wzorem do naśladowania – powiedział Komendant Centrum Szkolenia WOT płk Krzysztof Leszczyński.

fot. CSWOT

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w najbliższym czasie uhonorowane zostanie własnym sztandarem. Jego matką chrzestną została Pani mjr Maria Kowalska ps. „Myszka”, która już kilka miesięcy temu z radością przyjęła tą propozycję.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jednostka zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

źródło: CSWOT

ak Autor