Wydarzenia 8 maj 11:03 | mk
Tak świętowano 150-lecie Zawodowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

Pokaz ratownictwa - uwalnianie poszkodowanego zakleszczonego w pojeździe/fot. Anna Kopeć

Uroczystości z okazji Dnia Strażaka i 150-lecia zawodowego pożarnictwa w Bydgoszczy odbyły się w sobotę (7 maja). Poza obchodami o charakterze państwowym zorganizowano także festyn rodzinny na Wyspie Młyńskiej.

Strażacy obchodzą święto 4 maja, we wspomnienie swojego patrona, św. Floriana, oficjalne obchody odbyły się jednak 7 maja. W tym roku powodem do świętowania były także okrągłe rocznice: 150-lecia Zawodowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy oraz 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Po Eucharystii kolumna pododdziałów strażackich przemaszerowała z placu Wolności na Stary Rynek, gdzie odbyła się uroczystość o charakterze państwowym z wręczeniem odznaczeń i wyróżnień. Na czele kolumny jechał zabytkowy wóz strażacki z zaprzęgiem konnym.

Równolegle na Wyspie Młyńskiej rozpoczął się Strażacki Festyn Rodzinny.

Uczestnicy mogli zobaczyć specjalistyczny sprzęt i ubiór strażacki czy usiąść za kierownicą pojazdów pożarniczych. Był też namiot z zadymieniem, a strażacy zaprosili na pokazy ratownictwa.

Zaprezentowali m.in. uwalnianie poszkodowanego z pojazdu za pomocą narzędzi hydraulicznych, zjazd z kosza drabiny czy ratowanie poszkodowanego z łodzi.

Odbyły się również m.in. pokazy ratownictwa medycznego z fantomami. Swoje stanowiska na Wyspie Młyńskiej miały także inne służby mundurowe, a o atrakcje dla najmłodszych zadbali animatorzy.

Festyn zorganizowała Komenda Miejska PSP w Bydgoszczy.

Zdjęcia: Anna Kopeć

Więcej fotografii w galerii poniżej.

mk Autor