Wydarzenia 16 sty 2021 | mk
Temperatura może spaść do -20°C! To duże zagrożenie dla osób bezdomnych

Zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

W nocy (16/17 stycznia) temperatura może spaść do nawet -20 stopni. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie m.in. dla Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego.

Jak informuje Bydgoskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, w nocy z 16/17 stycznia od godz. 24.00 do godz. 9.00 w niedzielę (17 stycznia) temperatura może miejscami wynieść od -15 do -20°C. Prognozowana temperatura maksymalna w dzień: od -14°C do -11°C. Wiatr w nocy będzie wiał z prędkością od 5 km/h do 10 km/h.

Prawdopodobieństwo prognozy szacuje się na 80 procent. Stopień zagrożenia: 1.

Telefon pod 997, 112 lub 986

Od początku nocnych chłodów służby apelują, by nie być obojętnym na los osób bezdomnych, nietrzeźwych czy starszych pozostających na dworze. W ich przypadku ryzyko tragicznego w skutkach wychłodzenia ciała jest największe. – Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane – zapewnia policja. – Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 997 lub 986 (straż miejska – przyp. red.), by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie – apelują policjanci.

Miejsca pomocy

Osobom niewymagającym natychmiastowej interwencji warto udzielać także informacji o tym, gdzie mogą uzyskać pomoc. W Bydgoszczy funkcjonują dwie ogrzewalnie: przy ul. Koronowskiej 14 oraz w dawnej kaplicy Bazyliki św. Wincentego à Paulo (al. Ossolińskich 2). Pomoc świadczy także noclegownia: Centrum Pomocy dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Fordońskiej 422.

mk Autor