Wydarzenia 1 kwi 2019 | Redaktor
Terytorialsi rosną w siłę razem z mistrzynią

Iga Baumgart-Witan też wstąpiła do terytorialsów/fot. 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej

Kolejni ochotnicy zasilili szeregi 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT, która liczy już ponad 620 terytorialsów. Wśród nich znalazła się też Iga Baumgart-Witan, mistrzyni Europy i brązowa medalistka mistrzostw świata w sztafecie 4x400m.

Pierwszy dzień szkolenia podstawowego, tzw. „szesnastki” to wcielenie, umundurowanie i wyekwipowanie oraz sprawy ewidencyjne nowo przybyłych ochotników. W drugim dniu ochotnicy przejdą sprawdzian oceny sprawności fizycznej, który obejmie test wejściowy oraz badanie współczynników budowy ciała BMI. W kolejnych dniach kandydaci będą nabywali praktyczne umiejętności bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Zapoznają się również z zasadami panującymi na polu walki, w praktyce będą uczyć się przetrwania, udzielania pierwszej pomocy oraz  zasad topografii. W szkoleniu wyrównawczym wezmą udział również rezerwiści, jednakże ich szkolenie jest krótsze i głównie ma na celu wyrównanie różnic w wyszkoleniu wojskowym.

Ci, którzy ukończą szkolenie podstawowe, już 13 kwietnia złożą na Rynku Nowomiejskim w Toruniu przysięgę wojskową i jako, terytorialsi rozpoczną trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych w systemie weekendowym. Raz w roku każdy terytorials będzie musiał wziąć udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych.

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają Terytorialsami. O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się rezerwiści, a także te osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej.  Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.

Źródło i foto: 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor