Wydarzenia 18 lip 2020 | Krzysztof Drozdowski
Trzaskowski zapowiada założenie nowego ruchu społecznego. Koniec PO czy powtórka z KOD-u?

mat. fb/Rafał Trzaskowski

Rafał Trzaskowski zapowiada powstanie nowego ruchu społecznego.

- Jeżeli ktokolwiek dzisiaj narzeka na partię polityczną, to ja mam jedną odpowiedź - zapisujcie się masowo i zmieniajcie partie polityczne, tak, żeby one były bardziej otwarte i bardziej demokratyczne, bardziej uśmiechnięte. Ale jeżeli nie, jeżeli nie chcecie się zapisać do partii, to chodźmy razem, stwórzmy ruch obywatelski, który razem z samorządami, organizacjami pozarządowymi, ośrodkami analitycznymi, ludźmi dobrej woli, będzie tworzyć podstawy do tego, żeby bronic społeczeństwa obywatelskiego i wszystkich niezależnych instytucji. Zróbmy to razem - powiedział w Gdyni Trzaskowski.

Dodał również -- Spotkamy się w Gdańsku pod koniec sierpnia, razem z samorządowcami, żeby odpowiedzieć właśnie na to, że chcemy razem współpracować i bronić niezależnych samorządów. A już 5 września spotkamy się razem i będziemy budowali ruch, który pozwoli się nam wszystkim odnaleźć w nowej rzeczywistości.

Zapowiedź powołania nowego ruchu jest próbą zatrzymania zdobytego elektoratu w trakcie II tury wyborów prezydenckich, w których wiceprzewodniczący PO przegrał z Andrzejem Dudą. Powstanie tego ruchu może jednak oznaczać koniec Platformy Obywatelskiej. Zwłaszcz, że notowania Borysa Budki, aktualnego przewodniczącego zaczynają się zbliżać do notowań Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z końca jej kampanii wyborczej.

Równie dobrze może się okazać, że będzie to kolejna przybudówka Platformy. Skompromitowany Komitet Obrony Demokracji mógłby zostać wtenczas zastąpiony ruchem skupionym wokół Trzaskowskiego.

Wcześniej powołanie ruchu społecznego zapowiedział również kandydujący w I turze wyborów prezydenckich Szymon Hołownia. Była gwiazda TVN-u nie kryła się ze swoim poparciem dla Rafał aTrzaskowskiego. Hołownia jako pierwszy, jeszcze przed wyborami zapowiedział, że swoje poparcie przekaże własnie Trzaskowskiemu. 

Jest więc możliwe, że oba zapowiadane ruchy będą wspólnym działaniem Hołowni i Trzaskowskiego.

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.