Wydarzenia 30 gru 2019 | Redaktor
Unikatowe dokumenty znalezione dziś w piwnicach bydgoskiej firmy Remedia [ZDJĘCIA]

fot. Patryk Pociecha

Co odkryją historycy w dokumentacji znalezionej dziś, 30 grudnia w piwnicach Remedia? Zabezpieczone znalezisko zostanie formalnie przekazane w całości do IPN.

W firmie Remedia, pracownicy przeprowadzający gruntowne porządki, w zakładowych piwnicach odnaleźli pancerną szafę, jak się okazało pełną unikatowych dokumentów dawnej firmy „Polsport” z lat 1954 – 1978.

Znajdowały się w niej wartościowe dokumenty archiwum zakładowego: Solidarności, tajnego archiwum, dokumenty partyjne i organizacyjne oraz dokumenty zawierające instrukcje dla zakładu na wypadek wojny.

Pośród maszynopisów czy ręcznych notatek, list z nazwiskami, są również znakomicie zachowane akta związkowe, poufne dokumenty partyjne, tajne notatki, listy zapisowe ludzi Solidarności, odznaczenia zakładowe, prośby, wnioski, skargi.

Dr Krzysztof Osiński z IPN-u określił dokumentację kancelarii jako kompletną i znakomicie prowadzoną, zachowaną w bardzo dobrym stanie, a druki o członkach Solidarności stanowią prawdziwy unikat.

Jeszcze nie wiadomo czym zaskoczy nas znalezisko, gdyż na rozpakowanie czekają zapieczętowane paczki z dokumentami.

Całość została zabezpieczona i będzie przekazana do IPN do zbadania. O wynikach przeprowadzonych badań nad znalezionymi dokumentami będziemy informować.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor