Wydarzenia 19 cze 2019 | Redaktor
Wakacje! Wracajcie cali i zdrowi we wrześniu [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Ponad 338 tysięcy uczniów i 43 tysiące nauczycieli zakończyło rok szkolnych w województwie kujawsko-pomorskim.

W środę (19 czerwca) rozpoczęły się wakacje. Wojewódzkie zakończenie roku szkolnego odbyło się w Zespole Szkół w Koronowie (powiat bydgoski), a bydgoskie z udziałem prezydenta w Zespole Szkół nr 24 przy ul. Puszczykowa 11.

fot. Anna Kopeć

„Tygodnik Bydgoski” zaś odwiedził Zespół Szkół nr 15 Mistrzostwa Sportowego w Bydgoszczy im. Teresy Ciepły przy ul. Czerkaskiej.

- Dobiegający końca rok szkolny będzie zapamiętany z trzech powodów – mówił  kurator Marek Gralik, na spotkaniu z mediami we wtorek (18 października). - Pierwszym powodem jest strajk nauczycieli, który objął aż 82 procent szkół. Drugim powodem jest wygaszenie gimnazjów, które formalnie będą funkcjonowały do 31 sierpnia. Ostatnim powodem jest egzamin ósmoklasisty.

W przyszłym roku szkolnym nie będzie już gimnazjów, a w szkołach średnich i zawodowych naukę w pierwszej klasie rozpoczną dwa roczniki.

Jak podał kurator, w pierwszych klasach w szkołach ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych we wszystkich typach szkół publicznych i niepublicznych jest o 8,6 tysięcy miejsc więcej niż jest absolwentów. Co najmniej podwójna liczba miejsc zapewniona została w 80 liceach na 91 w województwie (88 porc.) i w 85 technikach na 101 w województwie (84 proc.).

Kurator zapewnia więc, że miejsc dla kandydatów nie zabraknie. - Jest ich więcej, niż absolwentów i wszystkie obawy, które były zgłaszane na końcu tego roku szkolnego, okazują się obawami płonnymi - mówił.

Więcej o podsumowaniu roku szkolnego czytaj tutaj.

Pierwszy dzień nowego roku szkolnego przypada w poniedziałek (2 września).

r

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor