Wydarzenia 8 cze 2021 | kd
Ważne zmiany dla wszystkich emerytów. To musisz koniecznie wiedzieć

Od 1 czerwca zwiększyły się limity zarobkowe dla emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz rencistów.

Renciści i emeryci mają prawo dorabiać do swoich świadczeń. Jednakże muszą ściśle przestrzegać obowiązujących limitów. W przeciwnym przypadku ich świadczenie zostanie przez ZUS pomniejszone lub nawet zawieszone.

Przychód nie może przekroczyć 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Od 1 czerwca jest to kwota 3977,10 zł brutto. Świadczenie może być również zawieszone jeśli przekroczenie będzie wyższe niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia tj. 7386,10 zł brutto

- podkreśla rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski.

Z kolei jeśli przychód przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy aniżeli 130 proc. tego wynagrodzenia, to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia

- dodaje.

Takie limity obowiązują tzw. wcześniejszych emerytów. Ci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, mogą dorabiać do swojej emerytury bez ograniczeń. Wyjątek od tej zasady stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego.

 

 

Inf. PAP

kd Autor