Wydarzenia 1 sie 2018 | Redaktor
Więcej miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych

fot. KPUW

- W 2017 roku w naszym województwie dzieci do lat trzech było prawie 80 tys., z czego tylko trzy tysiące korzystały z opieki – poinformowała Dorota Hass, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej KPUW. Do końca tego roku liczba ta ma wzrosnąć do ok. 5 tysięcy.

Jak zaznaczają urzędnicy, do zwiększenia liczby miejsc opieki w 2018 r. przyczyniła się nowelizacja ustawy o opiece nad dziećmi  w wieku do lat trzech. Obowiązujące od stycznia 2018 r. zmiany umożliwiają łatwiejsze zakładanie i prowadzenie instytucji opieki. W żłobkach zniesiono, m.in., wymóg posiadania co najmniej dwóch sal.

Czas przebywania dzieci w klubie dziecięcym wydłużono do 10 godzin dziennie, tak, aby rodzice mogli je swobodnie odbierać. W klubach dziecięcych wprowadzono obowiązek zapewniania wyżywienia i normy żywieniowe.

Tworzenie  i funkcjonowanie miejsc opieki wspiera program „Maluch+”. W tym roku w całym kraju przeznaczono na niego do 450 mln zł, czyli prawie o 300 mln zł więcej niż w poprzedniej edycji. W ramach programu dofinansowanie mogą otrzymać jednostki samorządu terytorialnego i podmioty prywatne. Od tego roku można także tworzyć placówki z miejscami dla dzieci niepełnosprawnych. 

W 2017 r. w województwie kujawsko-pomorskim działało 89 żłobków, które opiekowały się 3827 dzieci oraz 25 klubów dziecięcych dla 433 dzieci. 41 dziennych opiekunów zajmowało się 54 dzieci.

Jak poinformowała Dorota Hass, w tym roku do programu zgłosiło się 18 gmin – to o 10 więcej niż rok temu.

- Na dofinansowanie dla podmiotów publicznych i niepublicznych otrzymaliśmy 14 milionów złotych. Liczymy, że w kolejnych edycjach będzie więcej aplikacji o pomoc finansową dla tych instytucji – poinformowała.

źródło: KPUW

 

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor