Wydarzenia 27 lip 2020 | Redaktor
Z Różopola pobiegli „po oddech”. Dla chorych na mukowiscydozę [GALERIA ZDJĘĆ]

fot. Anna Kopeć

Pięć kilometrów pokonali uczestnicy Bydgoskiego Biegu po Oddech w Myślęcinku. Inicjatywa miała pomóc osobom cierpiącym na rzadką, obecnie nieuleczalną chorobę.

Pierwotnie wydarzenie zaplanowano na kwiecień, z powodu pandemii przełożono je na 26 lipca.

Nie zabrakło poprowadzonej ze sceny rozgrzewki/fot. Anna Kopeć

Celem biegu, obok pozyskania funduszy, było szerzenie wiedzy na temat mukowiscydozy, choroby uwarunkowanej genetycznie. – Polega ona na tym, że w organizmie wydziela się gęsty lepki śluz, głównie w układzie pokarmowym i oddechowym – mówi Paweł Lewandowski ze Stowarzyszenia „Waleczne Serca”, organizator biegu. Jest ojcem cierpiącej na mukowiscydozę Kornelii.

U chorych zalegająca w oskrzelach wydzielina służy za pożywkę dla bakterii. Choroba niszczy płuca, prowadzi do niewydolności oddechowej, a w konsekwencji do przedwczesnej śmierci.

fot. Anna Kopeć

Środki uzyskane z opłat startowych zostaną przeznaczona na cele statutowe Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, m.in. na zakup niezbędnego sprzętu rehabilitacyjnego i leków dla podopiecznych. Część pieniędzy ma wspomóc Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy. – Tam działa poradnia i zespół terapeutyczny do spraw mukowiscydozy – tłumaczy Paweł Lewandowski.

Zapisanych na bieg było 325 osób. Niektórzy, ze względu na zmieniony termin imprezy, pobiegną wirtualnie, pokonując własną trasę. Mają na to czas do 2 sierpnia.

fot. Anna Kopeć

Wśród zapisanych były także osoby chore ma mukowiscydozę, którym stan zdrowia pozwala na taki wysiłek.

Bieg można było odbyć także… z czworonogami, dla których jeden ze sponsorów przewidział upominki.

fot. Anna Kopeć

Uczestnicy otrzymali medale i puchary w kształcie motyli. To właśnie one są symbolem chorych na mukowiscydozę – układ skrzydeł nawiązuje kształtem do ludzkich płuc.

Już w trakcie biegu rozpoczął się piknik rodzinny.

fot. Anna Kopeć

Jak podaje PTWM, w Polsce na mukowiscydozę choruje ok. 2400 osób.

kp, mk

Więcej zdjęć w galerii poniżej.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor