Wydarzenia 16 sie 2021 | Redaktor
Uczcili 116. urodziny Mariana Rejewskiego

fot. Anna Kopeć

16 sierpnia 2021 bydgoszczanin, który złamał kod Enigmy, skończyłby 116 lat. Z tej okazji Fundacja Historyczna im. Mariana Rejewskiego oraz członkowie grup rekonstrukcyjnych złożyli kwiaty pod jego pomnikiem przy zbiegu ulic Gdańskiej i Śniadeckich.

Marian Rejewski urodził się 16 sierpnia 1905 roku w Bydgoszczy. Najpierw samodzielnie, a następnie już razem ze współpracownikami, Henrykiem Zygalskim oraz Jerzym Różyckim, łamał szyfr Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy. Z okazji rocznicy jego urodzin kwiaty przy „ławeczce” Rejewskiego złożyli członkowie Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego oraz przebrani w mundury z czasów II wojny światowej rekonstruktorzy z GRH ZHR Bydgoszcz i GRH przy Obywatelskich Obchodach Święta Niepodległości.

Bydgoska delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w ramach obchodów zaprosiła do udziału w premierze gry mobilnej „Marian Rejewski - cichy bohater”, której trasa biegnie z placu Piastowskiego do budynku IPN przy ul. Wincentyny Teskowej. W gmachu odbyła się także prezentacja maszyny szyfrującej Enigma i projekcja filmu „Kryptolog”.

Więcej o Marianie Rejewskim czytaj tutaj.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor