Wydarzenia 25 paź 2019 | Redaktor
Zmarł Jerzy Riegel, bydgoski artysta-fotograf

Jerzy Riegiel, 2016 r./fot. Kontrola (praca własna), Wikipedia, lic. CC BY-SA 4.0

W wieku 88 lat zmarł w piątek (25 października) Jerzy Riegel. Uhonorowany m.in. w Alei Bydgoskich Autografów artysta od dziesięcioleci uwieczniał na zdjęciach nasze miasto.

Urodził się 10 stycznia 1931 w Bydgoszczy, był członkiem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego Związku Polskich Artystów Fotografików.

Fotografią zajmował się od 1948 roku. Pracował jako fotochemigraf w Zakładach Graficznych Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych i w Drukarni Map Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy. Od 1987 roku był rzeczoznawcą Ministerstwa Kultury i Sztuki ds. fotografii.

Uprawiał przede wszystkim fotografię analogową, tradycyjną – wybierał formy pejzażu, portretu, scen rodzajowych, dokumentował fotograficznie Bydgoszcz. Chętnie posługiwał się dawną technika fotorgraficzną – izohelią.

W 2017 roku zostały wyróżniony „Bydgoskim Autografem” za zasługi w promocji Bydgoszczy w kraju i za granicą.

Jego fotografie znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy oraz Muzeum Okręgowego w Toruniu.

„Bydgoszcz może być z niego dumna. Jak mało kto potrafił ukazać oblicze naszego miasta w sposób wyjątkowy” - czytamy na fanpage'u Analog Bydgoski na Facebooku. „Uwieczniał codzienną, często odchodzącą już Bydgoszcz i dziś wiele miejsc pozostało tylko na jego fotografiach” - napisał Maciej Bakalarczyk, menedżer Starego Rynku i Śródmieścia.

 

fot. główne: Kontrola praca własna (zdjęcie pierwotnie kolorowe), Wikipedia, lic. CC BY-SA 4.0

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor