Wydarzenia 19 paź 10:42 | mk
Zmarł Piotr Trella, wieloletni solista Opery Nova

Piotr Trella z Elzbietą Hoffman, w „Cyganerii”/fot. Opera Nova

W niedzielę (18 października) w Grudziądzu zmarł Piotr Trella, w latach 1972-1992 czołowy tenor bydgoskiej opery. Potwierdzono u niego zakażenie koronawirusem.

O śmierci artysty poinformowała Opery Nova. - Z wielkim żalem zawiadamiamy o śmierci ś. p. Piotra Trelli znakomitego tenora, wieloletniego solisty Opery bydgoskiej, wykonawcy wielu pierwszoplanowych partii operowych, niezapomnianego amanta w spektaklach operetkowych, ulubieńca publiczności i wielokrotnego laureata nagrody „Złotej Maski” - czytamy na stronie internetowej placówki. 

Trella pochodził z Wągrowca, studiował na PWSM w Poznaniu; początkowo śpiewał na scenie Operetki Poznańskiej, a od 1972 roku - bydgoskiej opery, działającej jeszcze wówczas w gmachu teatru. Za pierwszą operową kreację, rolę Nadira w „Poławiaczach pereł” (1972) Bizeta, otrzymał Złotą Maskę. Wcielał się m.in. w postaci Turiddu w „Rycerskości wieśniaczej” Mascagniego, Manrika w „Trubadurze” Verdiego, Stefana w „Strasznym dworze” Moniuszki, Erika w „Holendrze tułaczu” Wagnera, Leńskiego w „Eugeniuszu Onieginie” Czajkowskiego, Pinkertona w „Madama Butterfly” Pucciniego, Włodzimierza w „Kniaziu Igorze” Borodina, Kazimierza w „Hrabinie” Moniuszki, Cavaradossiego w „Tosce” Pucciniego (1984). Za tę ostatnią rolę  otrzymał kolejną „Złotą Maskę”.

Na stałe współpracował także z Teatrem Wielkim w Poznaniu, Teatrem Muzycznym w Krakowie, Teatrem Muzycznym w Szczecinie.

Zmarł 18 października 2020 roku w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu. Jak podaje Polskie Radio PiK, zdiagnozowano u niego koronawirusa.

 

mk Autor