Wydarzenia 28 sie 2020 | materiał partnera
Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej

fot. ZDMIKP

Dziś (28 sierpnia) planowane są przejazdy techniczne i prace odbiorowe na wyremontowanym torowisku ul. Nakielskiej. Po ich pozytywnym zakończeniu, w sobotę przywrócony zostanie ruchu tramwajowy na odcinku od Królowej Jadwigi do pętli Wilczak. Zgodnie ze stałymi rozkładami jazdy kursować będą tramwaje nr 1, 3 i 5. Autobusy linii nr: 56, 62 i 90 nie będą już pełnić roli komunikacji zastępczej.

Od 1 września zostają przywrócone tzw. szkolne rozkłady jazdy. ZDMiKP apeluje o zachowanie dystansu w środkach komunikacji miejskiej, pomiędzy pasażerami oraz przypomina o obowiązku noszenie maseczek. Dodatkowo w pierwszych dniach września kontrolerzy biletów, będą na wybranych liniach wręczać maseczki pasażerom, którzy o nich zapomnieli wsiadając do autobusu czy tramwaju.

Tak zwane szkolne rozkłady jazdy, przywrócone zostaną w powszednie dni robocze na liniach nr 52, 53, 54, 57/80, 65, 68, 69, 73/76, 79, 83, 89, 92, 94 i 8.

Zmianie ulegną również godziny odjazdów linii nr 80 (we wszystkie dni tygodnia) w związku z obsługą lotów do i z Warszawy.

Od maja obowiązują złagodzone obostrzenia epidemiologiczne dotyczące zajęcia miejsc w pojazdach komunikacji miejskiej.
Miejsca siedzące nadal będą mogły być zajęte w połowie, ale do limitu pasażerów będą teraz wliczane również miejsca stojące.
Ty samym łącznie podróżować będzie mogło  50 procent wszystkich pasażerów (dotyczy miejsc siedzących i stojących).

Na wszystkich liniach autobusowych i tramwajowych, obowiązują rozkłady pierwotnie zaplanowane dla danego typu dnia (powszedni, sobota, niedziela), co oznacza, że w Bydgoszczy nie ma ograniczenia oferty przewozowej.

Po wprowadzeniu limitów pasażerów w transporcie publicznym, prowadzane były na bieżąco, obserwacje „napełnienia" poszczególnych kursów na liniach komunikacyjnych. W uzasadnionych przypadkach zadysponowano do ruchu tabor o większej pojemności lub dublowanie kursów.

fot. ZDMIKP

Wprowadzono również strefy buforowe w pojazdach, dodatkowe dezynfekcje oraz wyłączono tzw. „ciepłe przyciski". Na tablicach przystankowych w mieście, przez cały czas, wyświetlane są komunikaty przypominające o zasłanianiu nosa i ust w środkach komunikacji miejskiej.
Wszystkie te działania miały zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców korzystających z komunikacji zbiorowej w Bydgoszcz.

źródło: ZDMiKP, oprac. red.