Wydarzenia 1 mar 2019 | Redaktor
„Żołnierz Wyklęty”: kobieta-generał Elżbieta Zawacka -„Zo”

fot. 8. Kujawsko-Pomorska Brygada OT im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”,

Terytorialsi 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”, uczcili pamięć żołnierzy AK oraz podziemia niepodległościowego z okresu po 1945 r., wystawiając posterunki honorowe w miejscach pamięci poświęconych bohaterskim czynom żołnierzy AK. Odbyło się to w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych".

W  dniach od 25 do 28 lutego 2019 roku, żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT im. gen. bryg. Elżbiety  Zawackiej, ps. „Zo” w ramach akcji  „Żołnierska Pamięć” oddali hołd  swoim poprzednikom, żołnierzom Armii Krajowej, otaczając opieką i pamięcią ich mogiły, pomniki i tablice pamiątkowe w całym województwie kujawsko-pomorskim. Łącząca nas tradycja jest siłą reprezentującą walkę całego narodu o wolność i niepodległość naszej ojczystej ziemi. 

Celem programu „Żołnierska pamięć” jest budowanie świadomości obywatelskiej, w tym patriotycznej i historycznej oraz kultywowanie i pielęgnowanie  pamięci  o polskich żołnierzach poległych w walkach za Ojczyznę. To jest dług honorowy, który musimy spłacić.

Podtrzymywanie pamięci o żołnierzach AK  oraz żołnierzach podziemia niepodległościowego z okresu po 1945r. jest wynikiem współpracy 8K-PBOT z takimi instytucjami jak Światowy Związek Żołnierzy AK w Stałym Rejonie Odpowiedzialności (województwa kujawsko-pomorskiego), jak również z właściwymi Oddziałami Instytutu Pamięci Narodowej.  Edukacja historyczno-patriotyczna jest bardzo istotnym elementem  edukacji młodych ludzi, którzy swoją tożsamość narodową czerpią z autorytetów, którymi są Żołnierze AK oraz „Wyklęci”.

Również w dniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca), na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, o godzinie 18.00 odbędzie się uroczystość, na której Prezydent RP ogłosi patrona 8 K-PBOT - Żołnierza Wyklętego – cichociemną – kobietę generał – Elżbietę Zawacką, ps. „Zo”.

Cześć Ich Pamięci!

por. dr Diana Warchocka,

rzecznik prasowy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady

Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor