Aktualności 7 kwi 19:39 | Redaktor
1 procent może zostać w regionie

Wśród organizacji, które proszą o przekazanie 1 proc. podatku, jest Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska/fot. Anna Kopeć, archiwum

38,5 miliona złotych wynosi łączna suma odpisów w PIT-ach mieszkańców Kujaw i Pomorza za ubiegły rok. Urząd Marszałkowski zachęca, by 1 proc. przekazać organizacji działającej w regionie.

Samorząd województwa po raz kolejny prowadzi akcję pn. 1 proc. dla naszego regionu.  - W 2020 roku mieszkańcy województwa z  jednego procenta podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz stowarzyszeń non profit przekazali 38,5 milionów złotych. Co roku jesteśmy hojniejsi dla pozarządówek. W ubiegłym rozliczeniu przekazaliśmy o 1,5 milionów więcej, niż w poprzednim - informuje Beata Krzemińska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

- Wskazanie w rocznym zeznaniu podatkowym organizacji, której chcemy przekazać jeden procent podatku nic nas nie kosztuje, jest za to ważnym wsparciem dla pozarządówek, dla których liczy się każda złotówka. Szczególnie zachęcam do wspierania organizacji działających w naszym regionie - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Urząd publikuje też listę organizacji pożytku publicznego działających w województwie. Wykaz OPP z Bydgoszczy znajduje się tutaj, powiatu bydgoskiego - tutaj, a organizacji ogólnopolskich działających w województwie - tutaj

Jak przekazać 1 procent na rzecz OPP:

  • W deklaracji podatkowej należy wpisać numer KRS organizacji, której chcemy pomóc oraz kwotę, która nie może przekroczyć 1 procenta podatku.
  • W deklaracji można także wskazać konkretny cel, na który przekazuje się 1 proc. podatku. Może nim być na przykład ratowanie życia konkretnego podopiecznego fundacji lub wsparcie konkretnej placówki.

Czas na rozliczenie podatku i przekazanie 1 procenta mamy do końca kwietnia, można zrobić to online.

Od 2018 roku podatnicy nie muszą wypełniać wniosków ani deklaracji, by rozliczyć PIT. Zrobi to za nich Krajowa Administracja Skarbowa, bazując na informacjach od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu za rok ubiegły i danych znajdujących się w rejestrach własnych oraz innych rejestrach państwowych. Tak przygotowane zeznanie jest dostępne od 15 lutego na Portalu Podatkowym. Podatnik może je elektronicznie zweryfikować, zaakceptować lub poprawiać i uzupełniać. Można też całkowicie odrzucić deklarację i rozliczyć się samodzielnie. W przypadku, gdy do 30 kwietnia PIT pozostanie bez zmian, to wtedy taki e-PIT zostanie uznany za akceptowany. Jeśli w poprzednim roku podatnik przekazywał wskazanej OPP swój 1 proc., organizacja ta będzie wpisana w PIT automatycznie (o ile dana OPP nadal znajduje się ogólnopolskim wykazie). W przypadku chęci zmiany organizacji lub celu szczegółowego należy wybrać je z listy dostępnej w ramach e-PIT.

Połączona lista organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2020, działających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, znajduje się tutaj.

Darmowy program do rozliczania PIT w kujawsko-pomorskim

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, zmiany - red.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor