Aktualności 24 cze 2020 | Jarosław Aleksander
Skarbówka wchodzi na autostrady

fot. arch.

Od 1 lipca dużo zmieni się na autostradach. Nowy operator planuje więcej form płatności oraz unowocześnienie systemu nadzoru nad pojazdami.

Od 1 lipca br. poborem opłaty elektronicznej za autostrady zajmie się szef Krajowej Administracji Skarbowej, który przejmie to zadanie od Generalnego Inspektora Transportu Drogowego. KAS również stanie się stroną umów z podwykonawcami systemów opłat.

Obecny system poboru opłat wykorzystuje urządzenia pokładowe, czyli OBU. Działają one w technologii radiowej, wymaga to budowę bramek na autostradach i bywa zawodne. Nowy system jaki proponuje KAS ma składać się z obecnego rozwiązania oraz nowej aplikacji mobilnej projektowanej przez ministerstwo finansów. Planuje się także wykorzystanie lokalizatorów typu ZSL fabrycznie montowanych na samochodach ciężarowych.

Rozwiązania te mają uszczelnić system opłat. KAS deklaruje także ułatwienia dla kierowców. Płatności będzie można dokonywać w kilku formach. Do końca lipca 2021 roku kierowcy mają dostać możliwość przedpłat za korzystanie z autostrad oraz płatności odroczonych.

Nowe systemy mają także pomóc organom fiskalnym w kontroli przewozów towarów akcyzowych oraz tzw. wrażliwych czyli np. leków. Systemy kontroli autostrad będą współpracowały z obecnie istniejącymi programami fiskalnymi jak: SENT (kontrola towarów wrażliwych), Krajową Ewidencją Podatników i Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierujących.

 

Na podstawie: kas.gov.pl

Jarosław Aleksander Autor

Katolicka Bydgoszcz