Aktualności 6 maj 09:09 | mk
Bydgoscy strażacy zapraszają na festyn na Wyspie Młyńskiej

fot. ilustracyjna/Anna Kopeć, archiwum

Między innymi zwiedzanie wozu strażackiego będzie możliwe w sobotę (7 maja) na Wyspie Młyńskiej – z okazji swojego święta strażacy z Komendy Miejskiej PSP organizują festyn z atrakcjami.

Strażacy obchodzą święto 4 maja we wspomnienie swojego patrona, św. Floriana. W tym powodem do świętowania są także okrągłe rocznice: 150-lecia Zawodowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy oraz 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej.

Oficjalne obchody strażackiego święta odbędą 7 maja. O godz. 10.00 zostanie odprawiona Msza św. w kościele pw św. Apostołów Piotra i Pawła (plac Wolności). Około godz. 11.15 rozpocznie się przemarsz zwartej kolumny pododdziałów strażackich z placu Wolności do Starego Rynku ulicami Gdańską i Mostową. Kolumnę poprowadzi zabytkowy wóz strażacki z zaprzęgiem konnym.

O godz. 12.00 na Starym Rynku rozpocznie się uroczystość o charakterze państwowym z wręczeniem odznaczeń i wyróżnień. Również na godz. 12.00 zaplanowano początek Strażackiego Festynu Rodzinnego na Wyspie Młyńskiej. Przewidziano wystawy specjalistycznego sprzętu wraz pokazami, prezentacje pojazdów pożarniczych od zabytkowych bryczek konnych po nowoczesne pojazdy, a dla dzieci m.in. wspinanie się po drabince speleo w asyście ratowników wysokościowych. Będą też namiot z zadymieniem, a poza pokazami strażackimi również pokazy ratownictwa medycznego z fantomami.

Godzinowy rozkład pokazów: 

13.30 -  pokaz ratownictwa technicznego

14.00 -  pokaz zjazdu z kosza drabiny w wykonaniu ratowników wysokościowych

14.30 -  pokaz podjęcia osoby poszkodowanej z brzegu w wykonaniu nurków

15.00 - pokaz ćwiczenia bojowego

15.30 -  pokaz ratowania z łodzi

16.00 -  pokaz nr 2 zjazdu z kosza drabiny w wykonaniu ratowników wysokościowych

Festyn na Wyspie Młyńskiej potrwa do godz. 17.00. Wstęp wolny.

 

mk Autor