Aktualności 14 wrz 09:42 | Redaktor
Bydgoskie Autografy 2023. Znamy nazwiska laureatów

fot. bydgoszcz.pl

Krystyna Gawek, Marek Chełminiak i prof. Roman Ossowski odsłonią swoje podpisy w Bydgoskiej Alei Autografów. Zwycięzców wyłoniła w środę (13 września) Kapituła "Bydgoskich Autografów.

Już po raz kolejny na ulicy Długiej odsłonięte zostaną autografy osób szczególnie zasłużonych dla naszego miasta - działających na rzecz jego promocji, będących ambasadorami Bydgoszczy, w Polsce i na świecie. W środę (13 września) Kapituła "Bydgoskich Autografów"  ze zgłoszeń nadesłanych przez mieszkańców Bydgoszczy wybrała osoby, które złożą podpisy. W tym gronie znaleźli się:

Krystyna Gawek, zasłużona działaczka z bydgoskiego Szwederowa. Od ponad 60 lat zajmuje się animacją życia kulturalnego, kultywuje pamięć historyczną dla kilku już pokoleń dzielnicy. Aktywnie prowadzi koło Miłośników Szwederowa w ramach Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Redaguje pismo Rady Szwederowa „Głos Szwederowa” od blisko 30 lat. Była inicjatorką budowy pomnika Marii Konopnickiej na ulicy Marii Konopnickiej na Szwederowie, organizując zbiórkę społeczną na ten cel. Każdego roku, w rocznicę urodzin i śmierci poetki, dzieci przedszkolne zbierają się i deklamują jej wiersze. Organizuje konkursy wiedzy historycznej o Bydgoszczy wśród młodzieży szkół Szwederowa.

Marek Chełminiak, znany bydgoski dziennikarz i fotograf. Jako wysłannik "Gazety Pomorskiej", relacjonował najważniejsze wydarzenia w regionie kujawsko-pomorskim. Jest autorem ponad 30 książkowych wydawnictw albumowych. Blisko połowa z nich poświęcona jest Bydgoszczy. Swoje prace fotograficzne prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w muzeach i znanych galeriach. W 2006 r. otrzymał Medal Prezydenta Miasta Bydgoszczy, za szczególne zasługi dla naszego miasta. W 2021 r. z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej zaprezentował swoje prace na wystawie w Galerii Sztuki Nowoczesnej Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Prof. dr hab. Roman Ossowski, specjalista z zakresu psychologii zdrowia, psychologii lekarskiej i rehabilitacyjnej. Twórca kierunku Psychologia na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Od 23 lat jest profesorem zwyczajnym. Przez ponad 50 lat pracy zawodowej zdobył szereg wyróżnień i odznaczeń. W uznaniu osiągnięć otrzymał liczne odznaczenia państwowe i medale - m.in. Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal Zasługi Gloria Artis, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Pasjonat aktywności ruchowej i zaangażowanego życia. Jest twórcą i współtwórcą wielu uniwersytetów trzeciego wieku w regionie oraz mieście Bydgoszcz. Decyzją Rady Miasta w 2012 r. uhonorowany został Medalem Kazimierza Wielkiego za zasługi dla Miasta Bydgoszczy.

Dotychczas na ulicy Długiej swoje podpisy pozostawili:

2007 rok: Irena Szewińska, Jerzy Hoffman, Adam Sowa, Rafał Blechacz i Zbigniew Boniek
2008 rok: Lech Wałęsa (odsłonięty z okazji 27. rocznicy Bydgoskiego Marca)
2008 rok: Tomasz Gollob, Kazimierz Karabasz, Edmund Obiała i Katarzyna Popowa-Zydroń
2009 rok: Irena Santor, Radosław Sikorski i Janusz Zemke
2010 rok: Andrzej Maleszka, prof. Marek Harat i gen. Zbigniew Nowek
2011 rok: Jerzy Derenda i kpt. Bronisław Radliński
2012 rok: Małgorzata Czajkowska-Malinowska, Leonard Pietraszak i Robert Sycz
2013 rok: Eleonora Harendarska, Jan Kulczyk i Zygfryd Żurawski
2014 rok: dr. Zbigniew Pawłowicz, Michał Winiarski i Tomasz Zaboklicki
2015 rok: Maciej Figas, Paweł Łysak oraz prof. Zbigniew Włodarczyk
2016 rok: Beata Mikołajczyk i Michał Kubiak
2017 rok: Jerzy Riegel, Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj oraz prof. Wojciech Zegarski
2018 rok: Krzysztof Herdzin, prof. Arkadiusz Jawień oraz prof. Józef Szala
2019 rok: Jan Rulewski, Antoni Tokarczuk i bracia Marek i Tomasz Sekielscy
2020 rok: prof. Aleksander Araszkiewicz, Marek Gotowski, dr hab. Janusz Kutta, dr hab. Marek Romaniuk, Stanisław Błażejewski
2021 rok: Iga Baumgart-Witan, prof. dr hab. Piotr Salaber, prof. dr hab. Mariusz Wysocki
2022 rok: Hanna Sowińska, Roman, Czesław, Ryszard i Stanisław Abramczykowie

 

 

źródło: UMB

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor