Aktualności 3 gru 2019 | mk
Jarmark na Mostowej bez młyńskiego koła. Zamiast – ekspres polarny

Od lewej Iwona Banach, Łukasz Krupa/fot. mk

W mikołajki (6 grudnia) zapaleniem lampek choinkowych zainaugurowany zostanie Bydgoski Jarmark Świąteczny. Z powodu uszkodzenia jednego z elementów zabraknie na nim jednak karuzeli „młyńskie koło”. Zostanie zamontowana w styczniu.

Do udziału w jarmarku we wtorek (3 grudnia) zachęcał Łukasz Krupa, dyrektor Biura Promocji Miasta i Współpracy z Zagranicą UMB. – Infrastruktura rośnie. Dzisiaj oficjalnie chcemy zaprosić na cały jarmark, ale przede wszystkim na mikołajki, na godz. 16.00, kiedy na Starym Rynku prezydent Bydgoszczy z dziećmi z bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych i mieszkańcami „odpalą” iluminację świąteczną: choinkę i inne ozdoby – mówił.

Podczas inauguracji atrakcje czekać przede wszystkim na najmłodszych. – Mikołaj, słodycze, elfy na szczudłach, różnego rodzaju występy, rzeźbienie w lodzie postaci z bajek piłami łańcuchowymi – co w zeszłym roku cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem – wyliczał Łukasz Krupa.

Jarmark na moście Staromiejskim będzie funkcjonował do 22 grudnia, w godz. 13.00–20.00 w dni powszednie i 11.00–21.00 w weekendy. Poza ofertą wystawców, na gości jarmarku czekać też będą spektakle dla dzieci i koncerty na scenie przy ul. Grodzkiej. Usłyszymy zespoły lokalne, studentów Akademii Muzycznej, uczestników programu The Voice of Poland, zespół Future Folk, Magdę Steczkowską. – Będzie to na pewno budowało klimat tego jarmarku, mamy nadzieję, że będzie jeszcze ciekawiej, jeszcze atrakcyjniej niż w zeszłym roku – mówił.

W tym roku rozbudowane zostało także wesołe miasteczko: na placu Teatralnym miało stanąć mierzące ponad 30 metrów młyńskie koło. Na razie jednak nie będziemy podziwiać Bydgoszczy z takiej wysokości – jeden z elementów koła, transportowanego aż z Francji, został uszkodzony. – Trwała walka o wymianę tej części u producenta, niestety, okazało się to niemożliwe – tłumaczył Łukasz Krupa. – Względy bezpieczeństwa uniemożliwiły dopuszczenie tego koła do użytkowania. 

– Jako rekompensatę tego, że w piątek nie będzie tej karuzeli, chcielibyśmy zaprosić wszystkich na nową atrakcję – ekspres polarny, który, zapewniam, też dostarczy wielu emocji – mówiła Iwona Banach z firmy odpowiedzialnej za „rozrywkową” część jarmarku.

Młyńskie koło ma jednak pojawić się po Nowym Roku, na finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wesołe miasteczko pozostanie na placu Teatralnym także po zakończeniu jarmarku, do ok. 2 lutego.

Na tegorocznych kramach znajdziemy nie tylko dania kuchni polskiej, ale także hiszpańskiej i belgijskiej. Nowością będzie dedykowany bydgoskiemu jarmarkowi szklany kufel. Aby napojów – pitnego miodu czy grzanego wina – skosztować właśnie z takiego kufla, a nie z papierowego kubka, trzeba będzie wpłacić kaucję. Jeśli zechemy zachować kufel na pamiątkę, godzimy się na stratę kaucji.

W związku z jarmarkiem wprowadzone zostały tymczasowe zmiany w organizacji ruchu: ul. Mostowa i plac Teatralny (od ul. Grodzkiej do ul. Focha) zostały zamknięte. Jednocześnie odwrócony został kierunek w ruchu na ul. Grodzkiej przy spichrzach. Samochody mogą poruszać się wyłącznie w kierunku ul. Podwale. Więcej o zmianach czytaj tutaj.

mk Autor