Aktualności 20 sty 11:05 | Redaktor
Kolejne branże mogą liczyć na wsparcie z ZUS [KOMUNIKAT]

fot. ilustracyjna, Pixabay

O zwolnienie z opłacania składki za grudzień 2021 r. i wypłatę do sześciu świadczeń postojowych mogą ubiegać się przedsiębiorcy z określonych branż np. prowadzący dyskoteki, pokoje zagadek czy działalność rozrywkową i rekreacyjną.

Nowa tarcza antykryzysowa przeznaczona jest do konkretnej grupy przedsiębiorców z wybranych branż działających w rozrywce, która ucierpiała z powodu wprowadzonych w grudniu 2021 r. ograniczeń sanitarnych w związku z pandemią. Przedsiębiorcy, których rodzaj przeważającej  działalność na dzień 31 marca 2021 r. oznaczony był kodem PKD: 56.30.Z, 93.29.A i 93.29.Z mogą wnioskować o zwolnienie z opłacania składki za grudzień 2021 r. i  wypłatę do sześciu świadczeń postojowych. Co ważne, jeżeli przedsiębiorca złożył wniosek RSP-DD7 i otrzymał świadczenie postojowe już wcześniej, to teraz liczba świadczeń postojowych, o które może wystąpić, zostanie pomniejszona. 

Wnioski o zwolnienie przyjmowane są do 28 lutego, a o świadczenie postojowe najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii. Przypominam, że wnioski składamy elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.  

Jednym z warunków uzyskania wsparcia jest m.in. spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Należy porównać sytuację w jednym z dwóch miesięcy przed złożeniem wniosku z poprzednim miesiącem lub analogicznym miesiącem poprzedniego roku albo z lutym 2020 r., albo z wrześniem 2020 r.

Aby skorzystać ze zwolnienia ze składek, trzeba również do końca lutego przekazać do ZUS  dokumenty rozliczeniowe za grudzień, chyba że przedsiębiorca jest zwolniony z obowiązku ich składania.

 

Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. kujawsko-pomorskim

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor