Aktualności 25 maj 2020 | Redaktor
Koniec nakazu noszenia maseczek?

fot. Anna Kopeć

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że w ciągu dwóch dni zostanie podjęta decyzja w sprawie dalszych regulacji związanych z zasłanianiem ust i nosa.

W wywiadzie dla Polsat News minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział nowe decyzje. – Są trzy województwa, które mają wskaźnik reprodukcji wirusa powyżej jednego. Tam możliwe, że będzie konieczność utrzymania obowiązku noszenia maseczek – mówił w rozmowie z Tomaszem Machałą.

Od 16 kwietnia decyzją ministra i rządu w miejscach publicznych obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Ma to zapobiegać rozprzestrzenianianiu wirusa przez osoby chorujące bezobjawowo. Maseczka ogranicza bowiem zasięg aerozolu powstającego np. w trakcie mówienia. – Dzięki temu wirus nie ma nośnika – tłumaczył 15 kwietnia dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych. Więcej czytaj tutaj.

Nakaz jest jednak kwestionowany przez część ekspertów. Głosy podważające zasadność noszenia maseczek pojawiały się także w kręgach rządowych. Część społeczeństwa nieprzychylnie przyjmuje ten obowiązek, ignorując go lub obchodząc.

W oczekiwaniu na ministerialną decyzję musimy pamiętać, że nakaz zakrywania ust i nosa nadal obowiązuje. Jego nieprzestrzeganie może grozić mandatem.

 

źródło: Polsat News/MS

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor