Aktualności 27 sie 11:19 | Redaktor
Koniec wakacji pełen atrakcji [PROPOZYCJE NA WEEKEND]

Podczas Kayakmanii w 2018 roku pobito rekord Guinessa w liczbie kajaków uczestniczących w paradzie/fot. Maczu (archiwum)

Ostatni weekend wakacji zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Bogactwo imprez gwarantuje, że każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Oby tylko dopisała pogoda.

A oto wybrane propozycje na weekend.

Kayakmania Bydgoszcz 2021

W programie imprezy znalazły się, m.in. przegląd piosenki turystycznej, wyścigi wodne, rodzinny spływ kajakowy, pokazy drużyn kajakowych, konkursy z nagrodami. W wydarzeniu biorą udział zawodowcy czynnie uprawiający kajakarstwo turystyczne, ale dla przewidziano też konkurencje amatorów, nawet tych, którzy nigdy nie pływali w kajaku. Biuro zawodów otworzy swoje podwoje już w piątek (27 sierpnia) o godz. 16.00 w Fabryce Lloyda. Tam też zlokalizowano tymczasowe pole namiotowe. A na scenie o godz. 20.00 odbędzie się Przegląd Piosenki Turystycznej. Wstęp wolny.

W sobotę (28 sierpnia) pierwsze wyścigi wystartują o godz. 10.00 na trasie pętli Fabryka Lloyda – Słoneczny Młyn-Brdyujście-Fabryka Lloyda i potrwają cały dzień. Zawody odbywać się będą w kategoriach: ultramaraton – 48 km, maraton – 24 km, rodzinny spływ kajakowy – 16 km. Po południu od godz. 18.00 kolejna odsłona Przeglądu Piosenki Turystycznej wraz z godziną wspomnień o Aleksandrze Dobie, słynnym podróżniku i kajakarzu, który zmarł w lutym bieżącego roku.

Na niedzielę (29 sierpnia) od godz. 11.00 zaplanowano piknik kajakowy na Wyspie Młyńskiej, w ramach którego przewidziano animacje dla dzieci, gry i zabawy z nagrodami na wodzie, wyścigi kajakowe dla dzieci i młodzików. O 15.00 wystartuje Wyścig Łodzi Butelkowych na trasie Barka Lemara– Wyspa Młyńska o Puchar Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

Świat Baśni i Bajek „Pozytywka”

W czwartek (26 sierpnia) rozpoczął się 5. Magiczny Festiwal Świata Bajek i Baśni „Pozytywka”. Na młodych widzów będzie czekało mnóstwo atrakcji, m.in. występy teatralne, warsztaty i pokazy plenerowe. Wystąpią artyści z różnych zakątków świata. Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą w Teatrze Polskim, kinie Pomorzanin i na Starym Rynku, a w parku im. J. Kochanowskiego w sobotę i niedzielę stanie miasteczko cyrkowe z mnóstwem atrakcji.

Podczas czterech dni festiwalu dzieci wraz z rodzicami będą miały okazję uczestniczyć w wielu wyjątkowych wydarzeniach. Szczegółowy harmonogram festiwalu na stronie pozytywkafestiwal.pl.

Tematyczny Spacer Historyczny

Kim byli „Szpiedzy i agenci w dawnej Bydgoszczy” dowiemy się w sobotę (28 sierpnia) podczas Tematycznego Spaceru Historycznego. Uczestnicy tego wydarzenia będą mieli okazję poznać niezwykłą postać majora Jana Żychonia z bydgoskiej jednostki wywiadowczej, oficera słynnej „Dwójki” – wywiadu Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego. To on opracował, m.in. plan „Akcji Wózek”, czyli inwigilacji przesyłek pocztowych przewożonych koleją z Niemiec do Prus i Gdańska przez polskie Pomorze. O tym bohaterskim oficerze opowie Krzysztof Drozdowski, regionalista i pasjonat historii, autor wielu publikacji popularyzujących historię. Spacer rozpocznie się o godz. 12.00 przy gmachu głównym Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej 4.

 Nocne zwiedzanie Starego Fordonu

 Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu w ostatnią sobotę sierpnia zaprasza na nocną wycieczkę po Fordonie. Na trasie trzygodzinnej wyprawy znajdą się zabytki dawnego miasta, świątynie oraz synagoga, a także cmentarze: katolicki, ewangelicki, więzienny i żydowski. Przewodnik stowarzyszenia, Damian Amon Rączka opowie o tajemniczych historiach dawnego Fordonu. Trasa wycieczki będzie wiodła ulicami Fordonu od Rynku przez Kapeluszników, Cechową, Krygera, Samotną, Warneńczyka, Bydgoską i Przy Bóżnicy. Zbiórka w sobotę (28 sierpnia) o godzinie 20.00 na Rynku przy kościele św. Mikołaja. Wstęp wolny.

Pożegnanie z „Rzeką Muzyki”

W najbliższą niedzielę (29 sierpnia) o godzinie 19.00 podczas ostatniego koncertu tegorocznej edycji „Rzeki Muzyki” największe przeboje grupy Maanam zaśpiewa Agnieszka Bieńkowska. Utalentowana aktorka śpiewająca związana jest z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu. Bieńkowska brała udział w muzycznym show „Must Be the Music”, w którym jurorką była, m.in. Kora. Aktorka, dysponująca rockowym wokalem, jest wielbicielką repertuaru Olgi Jackowskiej. Podczas bydgoskiego koncertu usłyszymy m.in. „Boskie Buenos”, „Krakowski spleen”, „To tylko tango”, „Po prostu bądź”. Organizatorzy uprzedzają, że liczba miejsc jest ograniczona i zgodnie z aktualnymi obostrzeniami w amfiteatrze przy Operze Nova może być zajęta połowa miejsc na widowni, tj. 350. Zaproszenia można odbierać w dniu koncertu od godziny 18.00 do 18.45 w okolicach opery.

oprac. ak, jk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor