Aktualności 7 cze 22:24 | Redaktor
Marszałek Całbecki: W nauczaniu Ojca Świętego powinniśmy trwać, czerpać z niego jak najwięcej i odkrywać na nowo [GALERIA ZDJĘĆ]

fot. Szymon Zdziebło, tarantoga.pl dla UMWKP

Z udziałem członków zarządu województwa, marszałka Piotra Całbeckiego, przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej i radnych województwa oraz parlamentarzystów, przedstawicieli administracji rządowej, lokalnych samorządów, duchowieństwa, służb mundurowych i uczelni wyższych w Domu Polskim diecezji bydgoskiej odbyła się w piątek (7 czerwca) uroczysta sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego.

Podczas ceremonii ustanowioną z inicjatywy gospodarza województwa Nagrodę Kopernikańską Fides et Ratio (Wiara i Rozum) odebrał popularyzator myśli Jana Pawła II kardynał Grzegorz Ryś.

fot. Tomasz Czachorowski, eventphoto.com.pl dla UMWKP

Mszy świętej w bydgoskiej katedrze, która rozpoczęła piątkowe uroczystości, przewodniczył biskup ordynariusz bydgoski Krzysztof Włodarczyk.

– W tym roku obchodzimy 25. rocznicę pielgrzymek Jana Pawła II do naszego regionu. […] Pielgrzymowanie to dobrowolnie podejmowany trud, przez który pokazujemy światu, że wybraliśmy określone wartości, którym chcemy służyć. Pielgrzymki papieskie płynęły jak rzeki, w których każdy uczestnik był z jednej strony sam obok innych i zarazem stawał się ciałem, społecznym organizmem, wspólnotą przenikaną jednym prądem życia – podkreśliła w swoim wystąpieniu przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska. – Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski oprócz wymiaru religijnego miały wymiar patriotyczny, pokazywały światu, że Polska żyje i żyć będzie.

 

– Pielgrzymka Jana Pawła II była najważniejszym wydarzeniem w historii naszego województwa. W nauczaniu Ojca Świętego powinniśmy trwać, czerpać z niego jak najwięcej i odkrywać na nowo – podkreślił w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki. – Za nami pełne wyzwań 25 lat, czas zmian i transformacji w każdej dziedzinie życia. Z dumą możemy mówić o naszych osiągnięciach. Pragnę życzyć nam, aby kolejne lat upłynęły w atmosferze budowania solidarnego społeczeństwa, poszanowania drugiego człowieka, prowadzenia dialogu i poodejmowania decyzji w poczuciu odpowiedzialności. 

Podczas sesji marszałek Piotr Całbecki po raz pierwszy wręczył ustanowioną z jego inicjatywy Nagrodę Kopernikańską Fides et Ratio (Wiara i Rozum). Wyróżnienie odebrał jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich duchownych i jeden z najbliższych współpracowników papieża Franciszka kardynał Grzegorz Ryś. – Nagroda jest wyrazem uznania dla osiągnięć Księdza Kardynała, jako człowieka pokoju, który wiarę i wiedzę spaja w jedną misję łączenia ludzi, szukania godności człowieka, służby na rzecz jego rozwoju. […] oraz (wybitnego historyka), który w swoich badaniach nie omijał trudnych i bolesnych tematów. Zgodnie z metodologią kopernikańską zawsze i we wszystkim jako człowiek nauki poszukiwał prawdy – mówił w laudacji gospodarz województwa.

Wyrażając wdzięczność tym, którzy w 1999 roku przyczynili się do godnego przygotowania spotkania Ojca Świętego z mieszkańcami naszego regionu oraz przybyłymi do Bydgoszczy i Torunia wiernymi, sejmik województwa przyznał Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego Wojciechowi Grochowskiemu i Romanowi Jasiakiewiczowi, którzy pełnili wówczas funkcje prezydentów miast Torunia i Bydgoszczy.

Oficjalne uroczystości uświetniły wykład „Wiara i rozum w spotkaniu z Osobą” kard. Grzegorza Rysia oraz koncert fortepianowy  w wykonaniu Cezarego Zoka, ucznia Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy.

Uroczysta sesja sejmiku stanowi kulminacyjny punkt obchodów ustanowionego w 2008 r. Święta Województwa. Co roku odbywa się ona w jednym z trzech największych miast regionu, jako wyraz upamiętnienia pielgrzymek papieża Polaka do naszej małej ojczyzny. W ubiegłym roku sesja z okazji Święta Województwa odbyła się we Włocławku, a dwa lata temu w Toruniu.

Święto Województwa to także imprezy towarzyszące. Do 9 czerwca w całym regionie królować będą muzyka, taniec i zabawa. W programie m.in. koncerty, warsztaty, pokazy, fiesta balonowa i wiele więcej.

Świąteczny blok wydarzeń zamknie zaplanowana na 12 czerwca gala Nagród Marszałka Województwa.

Źródło: UMWKP

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor