Aktualności 13 paź 07:34 | Redaktor
Nadużywanie alkoholu zagrożeniem dla rodziny. Konferencja w urzędzie wojewódzkim

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

„Nadużywanie alkoholu jako zagrożenie dla rodziny i społeczeństwa. Diagnoza i przeciwdziałanie” to tytuł konferencji z cyklu „O jakość i trwałość rodziny”, która we wtorek (12 października) w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

W konferencji wzięli udział m.in. wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, poseł Tomasz Latos.

Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną konferencja odbyła się w trybie hybrydowym: część referentów była na niej obecna poprzez aplikację Microsoft Teams.

– Mieszkaniec naszego kraju spożywa średnio prawie 10 litrów czystego alkoholu rocznie. Na 304 mieszkańców naszego województwa przypada jeden punkt sprzedaży alkoholu. To dużo w porównaniu z innymi województwami – mówił wojewoda. – Według publikacji rządowych mamy w naszym kraju 800 tys. osób nadużywających alkoholu. To bardzo dużo, dlatego trzeba podjąć działania, które będą to uświadamiać – dodał.

Podkreślił, że trzeba postawić na edukację młodzieży, wśród której problem nadużywania alkoholu jest często pomijany.

– W ciągu kilkunastu lat spożycie czystego alkoholu wzrosło średnio o około 3 litry. To jeden z największych wzrostów, jakie obserwujemy w Europie – mówił poseł Latos. – Jest to spowodowane szeregiem różnych elementów. Poza aspektami edukacyjnymi jest to też kwestia relacji naszych zarobków w porównaniu do ceny tych produktów – dodał.

Jego zdaniem nie należy stwarzać dogodnych możliwości do wzrosu spożycia alkoholu poprzez uwarunkowanie cenowe.

Komunikat Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, tytuł, zmiany – mk

Zdjęcia: K-PUW

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor