Aktualności 12 cze 2020 | kp
Nowi ochotnicy w szeregach terytorialsów

fot. 8KPBOT

Dzisiaj (12 czerwca) do 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej dołączą ochotnicy. Przed nimi szesnastodniowe szkolenie, które przygotuje ich do służby wojskowej.

To już kolejne wcielenie, które rozpocznie się szkoleniem kandydatów na żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Przez ponad dwa tygodnie ochotnicy, którzy nie mieli do czynienia z wojskiem, przejdą podstawowe szkolenie, tak zwaną szesnastkę.

– Pierwszy dzień szkolenia podstawowego to wcielenie, umundurowanie i wyekwipowanie oraz sprawy ewidencyjne przybyłych ochotników. W drugim dniu ochotnicy przejdą sprawdzian oceny sprawności fizycznej, który obejmie test wejściowy oraz badanie współczynników budowy masy ciała BMI. W kolejnych dniach kandydaci będą nabywali praktyczne umiejętności bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Zapoznają się również z zasadami panującymi na polu walki. W praktyce będą uczyć się przetrwania, udzielania pierwszej pomocy oraz zasad topografii – przekazuje wojsko.

Następnie w szkoleniu wyrównawczym wezmą udział również rezerwiści. Ich szkolenie będzie jednak krótsze i ma na celu wyrównanie różnic w wyszkoleniu wojskowym.

Po szesnastu dniach – 27 czerwca uczestnicy, którzy ukończą szkolenie podstawowe, złożą uroczystą przysięgę wojskową w Inowrocławiu. Jak informuje wojsko, rozpoczną tym samym trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych w systemie weekendowym. Ponadto raz w roku każdy terytorials będzie musiał wziąć udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych.

 

fot. 8KPBOT

Wojska Obrony Terytorialnej opierają swój potencjach na ochotnikach. O przyjęcie w jego szeregi mogą ubiegać się rezerwiści, a także te osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy, w związku z tym służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.

Źródło: 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej (oficer prasowy kpt. dr Diana Warchocka)

kp Autor