Aktualności 26 paź 2021 | ak
Ostatnie pożegnanie mjr Marii Kowalewskiej. Spoczęła na cmentarzu św. Jerzego [ZDJĘCIA]

fot. nadesłane

We wtorek (26 października) na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu pożegnano mjr Marię Biedermann-Kowalewską ps. „Myszka”, sanitariuszkę NSZ w Powstaniu Warszawskim. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęła msza św. w Kościele Garnizonowym przy pl. św. Katarzyny w Toruniu.

W ostatnim pożegnaniu udział wźięli m.in. torunianie, władze miasta, delegacja Ruchu Narodowego Bydgoszcz, liczna grupa członków i sympatyków Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z całej Polski, żołnierze Wojska Polskiego i Wojsk Obrony Terytorialnej, której „Myszka” była Matką Chrzestną sztandaru.

fot. nadesłane

- Mjr Maria Kowalewska ps. „Myszka” reprezentowała to wszystko co my dzisiaj wyznajemy, co kultywujemy. Była w Narodowych Siłach Zbrojnych, była Narodowcem, więc jako Narodowcy mamy  obowiązek dzisiaj brać udział w tych uroczystościach. Pani Maria była bardzo bliska naszym sercom - mówił Artur Grygrowicz z Ruchu Narodowego Bydgoszcz. 

***

Maria Kowalewska z domu Biedermann urodziła się 12 sierpnia 1927 r. w Nakle nad Notecią. Jej ojciec Teofil, był dentystą. Matka Zofia ukończyła Konserwatorium Muzyczne w Poznaniu w klasie fortepianu i udzielała lekcji muzyki.

Wybuch II wojny światowej zastał rodzinę Biedermannów w Gdyni. Maria miała wówczas 12 lat. Ostrzeżeni przez byłego pacjenta doktora Biedermanna natychmiast wyjechali z Gdyni do Warszawy. Dzięki temu uniknęli fali niemieckich aresztowań polskiej inteligencji i duchowieństwa. 

Mjr Maria Kowalewska była członkiem Rady Naczelnej Związku Żołnierzy NSZ, aktywnie brała udział w działaniach Związku i wielokrotnie reprezentowała Związek w kontaktach z Wojskiem Polskim i podczas uroczystości upamiętniających wysiłek polskich formacji niepodległościowych.

Była matką chrzestną sztandaru Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz członkiem Rady Kombatantów przy Szefie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Zawsze aktywna i uśmiechnięta, prawie do ostatnich dni upamiętniała tradycje i ideały Narodowych Sił Zbrojnych. Miała niezwykły dar zjednywania sobie przyjaciół i włączania ich do propagowania idei NSZ. 

Mjr Maria Biedermann-Kowalewska ps. „Myszka” zmarła 20 października 2021 r w szpitalu wojskowym w Bydgoszczy. Miała 94 lata.

źródło: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych

ak Autor