Aktualności 12 sty 13:04 | mk
Powrót otwartych kąpielisk. Miasto zapyta mieszkańców o zdanie

Wizualizacja kąpieliska Balaton, mat. Urzędu Miasta Bydgoszczy

Od 18 stycznia do 8 lutego można zgłosić swojego uwagi do koncepcji miejskich kąpielisk. Pod koniec roku zaprezentowano pomysł na miejsca wypoczynku na Balatonem i w Parku Centralnym.

Otwarte kąpieliska mają powstać nad Balatonem i przy hali Arena Bydgoszcz, w Parku Centralnym, nad Brdą. Swoje uwagi do koncepcji będzie można zgłaszać od 18 stycznia do 8 lutego 2021 r. na stronie www.bydgoszcz.pl/kapieliska. 25 stycznia o godz. 17.00 odbędzie się też spotkanie online dla zainteresowanych, na profilu www.facebook.com/bydgoskiekonsultacje. Pytanie w sprawie konsultacji można kierować na adres e-mail: konsultacje@um.bydgoszcz.pl, lub telefonicznie: 52 58 58 962.

Między halą a strumieniem

Nowo utworzono zbiornik w Parku Centralnym miałby powierzchnię 3000 metrów kwadratowych, zloklizowano by go między halą Arena a przepływającym przez park strumieniem. Byłby połączony z Brdą kanałami zasilającymi i odprowadzającymi wodę oraz wyposażony w urządzenia zapewniające czystość wody.

Jeśli inwestycja dojdzie do skutku, uporządkowany i zaaranżowany na nowo zostanie teren o powierzchni około 7,5 hektara. Koncepcja zakłada budowę obiektu z zapleczem socjalno-gospodarczym: szatniami, toaletami, biurem WOPR. Przy budynku miałaby znaleźć się przestrzeń dla foodtrucków, powstałyby również drogi dojazdowe, elementy małej architektury, monitoring.

Do wody można by było dostać się po jednym z trzech pomostów. Plaża znaajdowałayby się po stronie południowej, od strony północnej zaproponowano nasadzenia roślin wodnych i przywodnych. Szacowany koszt inwestycji to ok. 9,5 mln złotych.

Kąpielisko nad Balatonem

Koncepcja zakłada też przywrócenia kąpieliska w Balatonie na Bartodziejach, czynnego jeszcze w latach 80. XX wieku.

Plaża miałaby mieścić się przy południowej części zbiornika, przy szkółce żeglarskiej. Najpierw wymieniony miałby zostać grunt do głębokości dwóch metrów, aby zapewnić odpowiednią jakość piasku. Na plaży rozmieszczone mają być całoroczne stałe parasole przeciwsłoneczne. Po obu stronach plaży powstaną również tarasy, np. do rozstawienia leżaków.

Szkółka żeglarka zostałaby rozbudowana: mieściłyby się tu szatnie, sanitariaty, magazyny na sprzęt. Urząd Miasta przekazuje też, że część obiektu można by przystosować na potrzeby całorocznego lokalu gastronomicznego.

Koszt utworzenia kąpieliska na Bartodziejach oszacowano na ok. 4,5 mln złotych.

Zewnętrzna strefa Astorii

Zaplanowane przez miasto konsultacje dotyczyć mają Balatonu i Parku Centralnego, jednak jednak otwarte kąpielsko jest planowane także w obrębie Nowej Astorii. W ubiegłym roku miasto zleciła prace nad projektem utworzenia tam strefy zewnętrznej.

Zgodnie z koncepcją Rafała Bruskiego, ze względy na problemy finansowe miasta, o kolejności inwestycji mają decydować mieszkańcy w konsultacjach na wzór Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Więcej czytaj tutaj

Na podstawie: komunikat Urzędu Miasta Bydgoszczy

W artykule wykorzystano m.in. archiwalny materiał opublikowany na stronie tygodnikbydgoski.pl

mk Autor