Aktualności 6 gru 18:03 | Redaktor
Przedsiębiorcy apelują do samorządów lokalnych regionu

Pracodawcy Pomorza i Kujaw skierowali do jednostek samorządu terytorialnego apel w sprawie podatków i opłat lokalnych oraz aktualnej sytuacji gospodarczej wynikającej z pandemii.

Przedsiębiorcy apelują o niepodwyższanie podatków i opłat lokalnych w 2021 roku, w tym podatku od nieruchomości. Zastosowanie podwyżki, mimo możliwości wynikających z przepisów prawa, pogorszy obecną sytuację kryzysową mieszkańców i przedsiębiorców regionu kujawsko-pomorskiego, będącą konsekwencją pandemii.

W tym trudnym czasie wielu przedsiębiorców walczy o przetrwanie. Spadek obrotów gospodarczych w wielu branżach jest przytłaczający. Zagrożone są miejsca pracy. Dla przetrwania na rynku poszukiwane są oszczędności, również te drobne. Każda podwyżka w zakresie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej jest tu obciążeniem. 

Przedsiębiorcy korzystają co prawda z pomocy publicznej (Tarcza Antykryzysowa i Finansowa) oraz kredytów/pożyczek obrotowych. To nie niweluje jednak w pełni wyzwań, z którymi próbują sobie dzisiaj radzić - argumentują - czytamy między innymi w wystosowanym przez nich piśmie. 

Podatek od nieruchomości w Polsce jest podatkiem lokalnym, pobieranym przez samorządy gminne, jednak jego maksymalny wzrost określa w corocznym obwieszczeniu minister finansów. Na podstawie zmieniających się wskaźników cen towarów i usług, górna granica podwyżki została tym razem ustalona na 3,9 procenta.

Z możliwości podwyższenie tego podatku skorzystano m.in. w Bydgoszczy.

Czytaj także: Podatek od nieruchomości w Bydgoszczy idzie w górę

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor