Aktualności 10 sie 2020 | Jarosław Aleksander
Przesyłki z Chin. Atak biologiczny?

graf. JT

Tajemnicze przesyłki z nasionami z Chin rozesłano po całym świecie. Śledztwo amerykańskich władz nie pozostawia złudzeń co w nich było.

Na naszych łamach pisaliśmy o tajemniczych przesyłkach z Chin zawierających niezidentyfikowane nasiona >LINK DO ARTYKUŁU<. Trafiły one m.in. do Polski.

 

Udało się zidentyfikować część nasion. Wśród nich jest 14 gatunków roślin. Są to na ogół bardzo inwazyjne rośliny mogące zakłócić lokalne ekosystemy i zagrażać rolnictwu. Eksperci z USA ostrzegają aby nie wysiewać ich i natychmiast spalić lub przekazać do badań odpowiedniej instytucji.

 

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) odniosła się do sprawy nasion z Chin w komunikacie z 30 lipca.

 

W związku z pytaniami, które do nas trafiają, uprzejmie informujemy, że w przypadku otrzymania takiej paczki i jej otwarcia należy nasiona zniszczyć- napisano w tym komunikacie.

 

Dziennik „Indianapolis Star” twierdzi, że w paczkach wysłanych do amerykańskiego stanu Waszyngton były między innymi nasiona szarłatu. Według gazety roślina ta jest „szkodliwym chwastem”, który w stanie Indiana stanowiłby poważne zagrożenie dla upraw soi produkowanej w tym stanie.

 

Na podstawie: PIORiN/Indianapolis Star

Jarosław Aleksander Autor

Katolicka Bydgoszcz