Aktualności 2 cze 14:10 | mk
Rozbudowa muzeum coraz bliżej finału

fot. Anna Kopeć

Nowoczesny gmach od strony BCF, od ulicy Gdańskiej zrewitalizowany zabytek. Siedziba muzeum (ul. Gdańska 4) po remoncie i rozbudowie zostanie udostępniona za kilka miesięcy.

Inwestycja obejmuje dwie części. Pierwsza to remont konserwatorski zabytkowego budynku Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego, prowadzony od końca 2017 roku. Remont, jak przypomina ratusz, był konieczny ze względu na zły stan techniczny obiektu, zamkniętego dla zwiedzających od 2009 roku. Odnowiono już elewację, wymieniono stropy, ułożono nowe instalacje, wymieniono posadzki.

W trakcie robót odsłonięte zostały malowidła z XVII wieku, prawdopodobnie zdobiące dawny refektarz sióstr klarysek. Więcej czytaj: Kolejne bydgoskie skarby. W MOB odkryto malowidła  

W starej części trwają jeszcze prace wykończeniowe.

Szkło od strony BCF

Druga część inwestycji zakładała budowę nowego obiektu od strony Bydgoskiego Centrum Finansowego (dawnej  „Drukarni”). Obiekt jest połączony ze starym gmachem kładkami i pomostami. Obecnie trwa montaż elewacji. Na parterze - przeznaczonym na strefę wejściową - dominować będą przeszklenia. Na poziomie piętra gmach pokryty zostanie płytami mineralno-akrylowymi. Na tym poziomie funkcjonować będą sala audiowizualna i kawiarnia.

Od strony południowej, tj. ogrodu kościoła Klarysek, okna nawiązują wielkością do tych z zabytkowego budynku. Na poziomie poddasza znajdzie się m.in. taras, duże przeszklenia z widokiem na ogród i kościół.

Powierzchnia użytkowa nowej części muzeum to 1410 m kwadratowych.

Zwiedzanie za kilka miesięcy

Ekspozycja w rozbudowanym muzeum zostanie poświęcona sztuce współczesnej. Obok malarstwa, grafik czy rzeźby prezentowany będzie również design.

Prace budowlane i wyposażanie obiektu zostaną zakończone po wakacjach. Odrestaurowane przestrzenie, po uzyskaniu stosownych zezwoleń, mają zostać udostępnione mieszkańcom pod koniec roku.

Inwestycja wyniesie ok. 27 mln złotych, 14,5 mln stanowi unijne dofianansowanie.

fot. Anna Kopeć

Na podstawie: Bydgoszcz.pl (Oficjalny Serwis Bydgoszczy)

mk Autor