Aktualności 5 cze 2023 | ms
SOR w Szpitalu Biziela ma nowego pracownika, to kilkumiesięczna suczka Luna rasy golden retriever [AKTUALIZACJA]

fot. @lunathedogfromer/Instagram

Luna, to psiterapeuta Oddziału Klinicznego Medycyny Ratunkowej, Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Dr. Jana Biziela. Luna jest kilkumiesięcznym szczeniakiem rasy Golden retriever i pochodzi ze specjalnej hodowli - w przeszłości szczeniaki od tych samych rodziców z powodzeniem były terapeutami m.in. dla dzieci z autyzmem.

Luna od 4 kwietnia przebywa w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, gdzie przyzwyczaja się do zapachów płynów odkażających, dźwięku kardiomonitorów, syren karetek. Od samego początku pod czujnym okiem trenera cały personel szkolony jest jak postępować z psem. Po uzyskaniu pełnego szkolenia Luna zostanie dogoterapeutą. Dla każdego pacjenta, który wyrazi chęć, dla każdego dziecka, którego rodzice zgodzą się na interwencję będzie redukować negatywne emocje związane z pobytem w SOR, wykonaniem nieznanych procedur lub lepszym zniesieniem bólu, stresu, złych informacji.

Niemniej ważną ideą przedsięwzięcia jest chęć przeciwdziałania kumulacji negatywnych emocji w zespole (już po pierwszych dniach widać było ogromny pozytywny efekt tego kilkutygodniowego szczeniaka na zespół).

Luna posiada wszystkie niezbędne zgody i pozwolenia od Sanepidu, dyrekcji i prymasa Polski. Zgody kierownika SORu nie trzeba było załatwiać, bo to on stoi za tym projektem. To on sprowadził Lunę na oddział, załatwił niezbędne formalności i póki co, sponsoruje ją ze środków własnych, więc taki system “ordynatorski”, to ja bardzo szanuję, proszę Państwa. A uczulenia? Przecież nikt do was nie podejdzie i na siłę nie rzuci psa na kolana: “Masz, pobaw się pieskiem”, a jak ma swój wydzielony teren, to jeśli sam tam nie przyleziesz, to mała szansa na kontakt z alergenem.  

– poinformowała znana w mediach społecznościowych Siostra Bożenna

 Wszystkich, którzy chcą bliżej poznać Lunę i jej opiekunów/współpracowników Szpital Biziela zaprasza do szpitala w środę (7 czerwca) o godz. 9.00, na trawnik przed wejściem na SOR.

Przygody Luny można obserwować na jej profilu na Instagramie

Aktualizacja:

– Panowane na środę 7 czerwca spotkanie z Luną  (psem przygotowującym się do roli dogoterapeuty w SOR) zostaje odwołane. – przekazuje Kamila Wiecińska ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy.

 

Kamila Wiecińśka, Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy, zmiany-red.

ms Autor