Aktualności 6 cze 13:42 | Redaktor
Uroczysta sesja sejmiku z okazji Święta Województwa

fot. Mikołaj Kuraś

W środę 7 czerwca o godzinie 12.00 odbędzie się w ogrodach przedstawicielstwa Urzędu Marszałkowskiego we Włocławku uroczysta sesja Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Poprzedzi ją msza święta koncelebrowana w intencji mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, która odbędzie się o godzinie 10.00 w bazylice katedralnej Wniebowzięcia NMP we Włocławku.

W uroczystej sesji sejmiku wezmą udział radni województwa, zarząd województwa oraz liczni zaproszeni goście m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, rektorzy, duchowni, a także przebywająca w naszym województwie delegacja niemieckiego landu Saksonia-Anhalt z premierem landu Reinerem Haseloffem oraz Petr Svoboda generał brygady, zastępcy dowódcy i szefa sztabu Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC).

W tym roku chcemy w sposób szczególny upamiętnić Mikołaja Kopernika, zwrócić uwagę na jego interdyscyplinarny dorobek naukowy, ale również na jego polityczną i społeczną działalność, która może być przykładem i inspiracją dla współczesnych naukowców, ale też samorządowców.

Ponieważ uroczysta sesja odbędzie się we Włocławku, w stolicy Kujaw, chcemy przypomnieć bogactwo tradycji i obyczajów tego terenu, o czym opowie pani Krystyna Lewicka-Ritter, autorka niezwykłego przewodnika po naszym województwie „W Kujawsko-Pomorskiem z Oskarem Kolbergiem pod rękę”.

Zobacz też: Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2023

Zostaną wręczone też wyróżnienia Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla osób i instytucji z Włocławka i okolic, a także najważniejsza nagroda samorządu województwa – Stella Coprernicana Cuiaviae et Pomeraniae dla Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy. Samorząd województwa pragnie w ten sposób podkreślić, jak bardzo mieszkańcy województwa doceniają obecność jednostki w naszym regionie i jej znaczenie dla obronności naszego kraju, oraz zaangażowanie w życie naszej regionalnej wspólnoty.

Uroczysta sesja sejmiku co roku stanowi kulminacyjny punkt obchodów ustanowionego w 2008 r. Święta Województwa. Sesja co roku odbywa się w jednej z trzech stolic byłych województw: bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego, które tworzą obecne województwo kujawsko-pomorskiego. W ubiegłym roku sesja z okazji Święta Województwa odbyła się przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu, a dwa lata temu w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

Transmisję z sesji będzie można oglądać na bieżąco na naszej stronie internetowej sejmik.kujawsko-pomorskie.pl w zakładce nagrania z sesji.

Święto Województwa to także imprezy towarzyszące.  Do 11 czerwca w całym regionie królować będzie muzyka, taniec i zabawa. W programie m.in. koncerty, warsztaty, pokazy, fiesta balonowa i wiele więcej. 

 

Kancelaria Sejmiku

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor