Aktualności 14 maj 2020 | Redaktor
Urodziny św. Jana Pawła II z Urzędem Marszałkowskim

fot. e-szkoła

18 maja obchodzimy wyjątkową rocznicę - setne urodziny św Jana Pawła II patrona naszego województwa. Instytucje rządowe, samorządowe oraz osoby prywatne i firmy  włączyły się w ten jubileusz. Swój cykl imprez i wydarzeń przedstawił Urząd Marszałkowski naszego województwa. 

Po wspólnej wideokonferencji marszałka Piotra Całbeckiego, przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej oraz dyrektor gabinetu marszałka Beaty Sawińskiej ustalono kalendarz imprez z okazji setnych urodzin Jana Pawła II. Piotr Całbecki zachęca wszystkich mieszkańców województwa do włączenia się w obchody rocznicy:

- Dla wielu z nas jest on świętym, ale też postacią historyczną – wielkim Polakiem i symbolem przemian. Przypomnijmy sobie, jakie uczucia wiązały się z pielgrzymkami Jana Pawła II do naszego regionu. Udekorujmy domy, podwórka i ulice, niech nasze działania będą świadectwem wciąż żywej pamięci o papieżu Polaku - mówi. 

Obchody pod patronatem marszałka rozpoczną się 17 maja cyklem koncertów i pokazów transmitowanych z miast regionu, które odwiedził św. Jan Paweł II.

Są to: Włocławek gdzie odbędzie się koncert kameralny w katedrze  Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Bydgoszcz - koncert symfoniczny, który przygotowują muzycy Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy oraz Toruń  gdzie  na fasadzie Urzędu Marszałkowskiego wyświetlona zostanie projekcja multimedialna, ukazująca ważne wydarzenia z życia Karola Wojtyły – przyszłego świętego papieża Jana Pawła II.

Drugi dzień obchodów w poniedziałek (18 maja) rozpocznie msza święta, która zostanie odprawiona w toruńskiej katedrze świętych Janów. Nabożeństwo będzie transmitowane online. Po mszy odbędzie się uroczysta sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, poświęcona setnej rocznicy urodzin papieża. 

Także 18 maja na kanale Kujawsko-Pomorskiej e-Szkoły uczniowie szkół podstawowych i średnich wezmą udział w katechezach i warsztatach poświęconych papieżowi, które organizowane będą wspólnie z Laboratorium św. Jana Pawła II Wydziału Teologicznego UMK. 

Kolejną propozycją Urzędu Marszałkowskiego są konkursy. Pierwszym z nich jest konkurs na udekorowanie domów, okien, płotów i posesji flagami papieskimi, kwiatami i innymi symbolami tej radosnej rocznicy. Zdjęcia tak ozdobionych posesji należy przesyłać do 18 maja na adresy lokalnych mediów które włączyły się w tą akcję. Konkurs ten jest przeznaczony także dla: kół gospodyń wiejskich, ochotniczych straży pożarnych, sołectw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. W każdej z tych grup zostaną przyznane nagrody pieniężne (pierwsza nagroda 2000 złotych).

Zdjęcia wykonanych dekoracji można przesłać do wtorku (19 maja) na adres: janpawel2@kujawsko-pomorskie.pl w tytule wpisując „Urodziny papieża w moim domu”. 

Kolejną inicjatywą urzędu marszałkowskiego jest konkurs zatytułowany „Mój przyjaciel Jan Paweł II”. Jest on skierowany do osób które chcą się podzielić osobistym doświadczeniem spotkania z Janem Pawłem II. Prace z tym związane w dowolnej formie (zdjęcia, literackie, muzyczne, plastyczne) należy przesyłać na adres: janpawel2@kujawsko-pomorskie.pl w tytule wpisując „Mój przyjaciel Jan Paweł II”.  Pace będą oceniane w kilku grupach ze względu na wiek autorów oraz z podziałem na indywidualne i zbiorowe. 

Przypominamy, że nasza redakcja również podjęła wyzwanie uczczenia urodzin naszego wielkiego rodaka. Wspólnie z diecezją bydgoską, pod patronatem ks. bp Jana Tyrwy i we wspólpracy z instytucjami Stolicy Apostolskiej, mamy zaszczyt współorganizować koncert klasycznej muzyki sakralnej oraz pieśni i arii operowych 16 maja 2020 roku (sobota).

Wystąpi Dominika Zamara (sopran) i Stanisław Deja (fortepian), gośćmi specjanymi naszego wydarzenia będą reżyser Krzysztof Zanussi oraz poetka Barbara Gruszka – Zych.
Koncert ten będzie transmitowany na żywo na naszym profilu facebook`owym od godziny 19:00. 

 


Źródło: K-P Urząd Marszałkowski

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor