Aktualności 7 cze 2020 | Jarosław Aleksander
Uwaga na opłatę covidową! 

fot. pixebay

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do prywatnych placówek medycznych o zaprzestanie nieuczciwych praktyk. Wiele z nich wprowadziło tzw. opłatę covidową która sięga nawet 350 złotych. 

UOKiK wydal specjalny komunikat w sprawie tzw. opłaty covidowej. Jest to odpowiedź na skargi klientów prywatnych placówek medycznych na nieracjonalny wzrost opłat za usługi. 

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny apeluje: 

Apeluję do wszystkich świadczących różne rodzaje usług, w szczególności do prywatnych gabinetów medycznych, o uczciwość i rzetelne informowanie o cenach i opłatach przed realizacją usług.

Prezes UOKiK apeluje także do klientów placówek medycznych:

Szczególnie w tym trudnym czasie bądźmy ostrożni i porównujmy oferty pomiędzy placówkami medycznymi. Pod pretekstem wystąpienia dodatkowych kosztów niektórzy przedsiębiorcy realizują dodatkowe wynagrodzenie.

Badania UOKiK wykazały, że opłaty covidowe to od 10 do nawet 350 złotych! Często są to koszty ukryte, o których nie informuje się pacjentów przed wykonaniem usług medycznych. 

UOKiK przypomina o prawach konsumenta. Jednym z nich jest zasada uczciwej i jasnej ceny oraz rzetelnej informacji o ofercie i jej kosztach. 

UOKiK zachęca do zgłaszania nieetycznych praktyk. Jeśli sprzedawca lub usługodawca podwyższa cenę w związku z koronawirusem, należy to zgłosić na adres: monitoring@uokik.gov.pl lub pod nr 801 440 220, 22 290 89 16.

 

Źródło: UOKiK

Jarosław Aleksander Autor

Katolicka Bydgoszcz