Aktualności 23 paź 15:27 | Redaktor
W Bydgoszczy przygotowywali się do misji NATO w Iraku

fot. JFTC, Bydgoszcz

Po raz pierwszy w historii Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO przeprowadziło szkolenie, łącząc dwie metody – zdalną, podczas której słuchacze otrzymywali wiedzę teoretyczną, oraz stacjonarną, gdzie szkoleni przygotowywali się praktycznie do udziału w przyszłej misji NATO w Iraku (NMI). Szkolenie trwało dwa tygodnie, po tydzień na każdą z części, i zakończyło się w piątek, 22 października.

(...) W części teoretycznej przedsięwzięcia, przeprowadzonej zdalnie, wzięło udział niespełna 100 uczestników, zaś nieco ponad 50 przyjechało do Bydgoszczy na część praktyczną.

– Naszym celem jest jak najlepiej przygotować was do misji – powiedział generał dywizji Norbert Wagner, dowódca JFTC, zwracając się do uczestników podczas rozpoczęcia szkolenia. „Przedstawimy wam ogólny zarys misji, cenne uwagi z obszaru działań, a także wiadomości na temat bieżącej sytuacji w Iraku. Otrzymacie również niezbędne informacje dotyczące różnic kulturowych. Część praktyczna pozwoli wam również na prawdziwą współpracę, ćwiczenia i zbudowanie poczucia wspólnoty, która jest nieodzowanym elementem profesjonalnego działania na misji.

Przeprowadzenie (...) przekrojowego szkolenia przed wyjazdem na misję nie byłoby możliwe bez wsparcia ekspertów dysponujących doświadczeniem niezbędnym do profesjonalnego wypełniania zadań. Wsparcie dla część teoretycznej zapewniło dowództwo i sztab misji NATO w Iraku, przedstawiciele organizacji międzynarodowych oraz iracki generał. Dodatkowe wsparcie zapewniły osoby, które brały udział w misji, bądź też służą w niej obecnie.

fot. JFTC, Bydgoszcz

– Nikt nie wie o misji w Iraku więcej niż zespół, który tam służy. Dla nich misja, która jest przed wami, jest chlebem powszednim. Oni odpowiedzą na nurtujące was pytania, pomogą zrozumieć specyfikę lokalnego środowiska i zadania, które przed wami stoją. Podzielą się również swoim doświadczeniem – powiedział, witając uczestników generał brygady Jozsef Szpisjak, zastępca dowódcy i szef sztabu JFTC, a jednocześnie dyrektor szkolenia (…).

Głównym celem szkolenia było jednolite przygotowanie personelu, który będzie w stanie efektywnie wywiązać się z zadań postawionych przez dowódcę NMI w ramach misji prowadzonej przez NATO (...)

Następne szkolenie dla członków misji NMI zaplanowane jest na początek przyszłego roku.

kmdr por. Piotr Adamczak, rzecznik prasowy JFTC

skróty - redakcja

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor